Metale szlachetne i minerały, które wydobywamy w różnych stronach świata to prawdziwy ponadczasowy skarb. Uważamy tak z uwagi na to, że pomimo zmiany czasów i dostępu do technologii, zawsze znajdujemy miejsce w biznesie dla minerałów. Dziś powiemy kilka słów o państwach, w których ludzie wydobywają największe ilości metali i nie tylko. To właśnie one mają dzisiaj przeogromny wpływ na restrukturyzowanie znacznej gałęzi gospodarki i przemysłu. Na liście tych państw nie zabraknie oczywiście Wenezueli. To państwo, które spoczywa w sercu Ameryki Łacińskiej, ma zasoby naturalne o szacunkowej wartości 14 bilionów dolarów. Wywierają ogromny wpływ na rynek za pośrednictwem transportowania złota, żelaza i ropy. Wenezuela jest także jednym z głównych dealerów węgla zaraz po Brazylii i Kolumbii. Zasoby gazu ziemnego w samej Wenezueli to niemal 3% światowego wydobycia. Chociaż kraj ten doświadcza licznych zawirowań politycznych, nie odmówimy im bogatych złóż surowców naturalnych.

Jak dużym dostawcą są Stany Zjednoczone Ameryki?

Górnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi przemysłowych całych Stanów Zjednoczonych. Całkowite rezerwy metali i węgla, które wydobyli w 2019, oszacowano na ponad 109 miliardów dolarów amerykańskich. Stany Zjednoczone są przewodnim producentem od wielu dekad. Ich dostawy oszacujemy na niemal 30% światowego zapotrzebowanie minerałów i metali. Oprócz metali, węgla i ropy, mają także ogromny dostęp do produkcji i eksportowania drewna. Całkowite zasoby Stanów Zjednoczonych Ameryki to ponad 45 bilionów dolarów. Z tego ponad 90% to głównie węgiel i drewno. Inne z zasobów obejmują nieco droższe bogactwa. Mówimy tutaj przede wszystkim o ropie, złocie, srebrze i ropie wraz z gazem ziemnym. Dodatkowo niewiele źródeł mówi też o tym, że USA dysponują całkiem sporą dystrybucją miedzi. Jak widzimy ich pokłady metali szlachetnych, są naprawdę imponujące.

Fot.Pixabay

Brazylia

Najważniejsze z towarów Brazylii to między innymi złoto, żelazo, ropa i uran. Szacujemy ich wszystkie zasoby na bogactwo o łącznej równowartości ponad 22 bilionów dolarów. Przemysły wydobywcze w Brazylii skupiają swoje moce przerobowe przede wszystkim na boksycie, miedzi, złocie, żelazie i cynie. Wbrew temu, co niektórzy sądzą o tym państwie, Brazylia ma naprawdę imponujące wyniki. Są drugim pod względem wielkości dostawcą ropy naftowej. Dodatkowo charakteryzują się największymi złożami złota i uranu. Pomimo tego, że wydobywają tam tak cenny metal szlachetny, jak złoto, to drewno rozbudowało ich pozycję. Zasoby tylko i wyłącznie Brazylii, stanowią 12% produkcji światowego drewna. Pamiętajmy również o tym, że wraz ze światowym rozwojem popyt na naturalne towary tylko rośnie.

Jak wygląda pozycja Rosji na rynku wydobywczym?

Całkowite szacunkowe zasoby Rosji to ponad 75 bilionów dolarów amerykańskich. Ich gospodarka wydobywcza to niewątpliwie jedno z najpotężniejszych źródeł. Kraj ten dysponujemy jednymi z największych przemysłów wydobywczych na świecie, jeśli chodzi o dostawę paliw mineralnych. Dodatkowym atutem Rosji jest ich wszechstronność i różnorodność. Mają oni wewnętrzny dostęp do wielu metali szlachetnych. Rosja jest także jednym z przodujących producentów arsenu, aluminium, cementu, miedzi i magnezu. Jako nieliczni wydobywają także pallad, który jest metalem szlachetnym niemal 30 razy rzadszym od złota. Występuje on w niewielu miejscach na świecie, jest przez nas niezmiernie pożądany z uwagi na unikalne właściwości. Kraj ten zajmuje drugie miejsce w eksporcie metali rzadkich.

Chiny

Chiny zajmują wyjątkowe miejsce, jeśli chodzi o wydobywanie zasobów naturalnych. Chociaż są prawdziwym rynkowym liderem w branży, to ponad 90% ich zasobów stanowi węgiel i metal ziem rzadkich. Chiny produkują na masową skalę ołów, grafit, cynk, wanad, wolfram, fosforany. Są drugim na świecie pod względem rozmiarów producentem boksytu i kobaltu. Jeśli chodzi o rynek metali szlachetnych, dostarczają przede wszystkim miedzi. Zawierają też chrom i diament, jednak w niewielkiej ilości.

Fot.Pixabay

10 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here