Zasoby naturalne to surowce, które są pozyskiwanymi przez ludzkość towarami już od zarania dziejów. Metale szlachetne wykorzystujemy od tysięcy lat do tworzenia niezastąpionych produktów. Wszystko za sprawą tego, że charakterystyki poszczególnych metali wydobywczych nie zastąpimy produktem syntetycznym. Jeśli chodzi o wszelkie metale szlachetne, którymi jesteśmy zainteresowani w biznesie mowa zarówno o wydobytych, jak i tych w ziemi. Rosną one naturalnie wśród zmineralizowanych złóż bez ingerencji człowieka. Niektóre z tego rodzaju towarów, które wydobywamy z ziemi, są odnawialne, inne wręcz przeciwnie. Do zasobów, których nie odnawiamy z uwagi na brak możliwości technologicznych, zaliczamy na przykład paliwa. Raz zużyte ulatniają się do atmosfery. Następnie zamieniamy je na inny materiał. Część z wydobywanych materiałów należy jednak do odnawialnych złóż. Wiele z metali szlachetnych po wykorzystaniu ponownie przetapiamy. W ten sposób zmieniają jedynie swoje formy. Zasoby naturalne, z których korzystamy, znajdują się na całym globie. Wydobywają je parające się tym od lat spółki.

Kilka niezbędnych informacji na temat zasobów i związanych z nimi państw

Zasoby naturalne są przede wszystkim cennymi materiałami dla państw, w których je znajdziemy. Dzięki temu, że kraje pozyskują dostęp do nich na własność, pożytkują je w celach handlowych. Wydobycie minerałów typu metali szlachetnych opiera się przede wszystkim na potrzebie świadczenia usług. Dodatkowo minerały te są nam niezbędne w przemyśle technologicznym i estetycznym. Jeśli chodzi o przemysły, które parają się wydobywaniem, wskazujemy po pierwsze na górnictwo. Od lat górnicy trudzą się pozyskiwaniem trudno dostępnych skarbów produkowanych przez matkę naturę. Jeśli chodzi o pierwszą dziesiątkę najważniejszych towarów wśród złóż, wskazujemy na ropę i gaz.

Fot.Pixabay

Australia jako jedno z najważniejszych miejsc wydobywczych

Australia zarabia mniej więcej 20 bilionów dolarów na samym wydobywaniu zasobów składowanych w ziemi. Znana jest przede wszystkim z dostarczania zasobów w postaci drewna, węgla i miedzi. Wśród metali wykopują także żelazo, nikiel i kilka metali ziem rzadkich. Dodatkowo Australia jest jednym ze światowych liderów, jeśli chodzi o wydobywanie uranu i złota. Jak widzimy na pierwszy rzut oka, lista ta wskazuje na całkiem potężne zasoby naturalne na tym obszarze. Potężne rezerwy złota w Australii zaspokajają niemal 14% całej światowej konsumpcji na ten metal szlachetny. Dodatkowo sama Australia zaopatruje nas w 45% konsumowanego na świecie uranu. To niemal połowa wszystkich zasobów ulokowana w dosłownie jednym miejscu. Uważamy ten stan rzeczy za niezwykle imponujący wynik. Jeśli spojrzymy na niektóre z tańszych produktów, zauważymy także, że Australia przoduje w produkcji aluminium.

Demokratyczna Republika Kongo

Górnictwo to dosłownie najważniejszy przemysł na terenie Demokratycznej Republiki Konga. Państwo to miało udział w wysokości ponad 24 milionów dolarów w roku 2009. Wszystko zostało wyprodukowane za pośrednictwem dostarczenia minerałów i metali szlachetnych. Charakterystycznymi kopalniami są przede wszystkim ich ogromne rezerwy koltanu i ogromne ilości kobaltu. Co więcej, imponujące jest również to, że DRK dysponuje jednymi z największych na świecie złóż diamentów, miedź i złota. Według najnowszych danych międzynarodowych w samej Demokratycznej Republice Kongo działa ponad 25 spółek. Są to oczywiście spółki wydobywcze, które parają się zarówno poszukiwaniami złóż w ziemi, jak i ich wydobywaniem. Część z nich odpowiada także za przetwarzanie minerałów i metali szlachetnych. Dzięki odpowiedniej preparacji są one o wiele prostsze do przetransportowania.

Fot.Pixabay

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here