Iryd jest jednym z najważniejszych pierwiastków chemicznych, jeśli chodzi o naszą branżę produkcyjną w dzisiejszych czasach. To metal przejściowy, który w chemii określamy za pośrednictwem symbolu Ir. Jest to drugi z najgęstszych pierwiastków znanych nam na świecie. Za sprawą tego nietypowego zjawiska iryd stał się niezastąpionym surowcem w technologii. Mimo wszystko pamiętajmy o tym, że iryd jest niezwykle rzadki i zarazem niezwykle drogi. Z uwagi na to, że pozyskujemy go w dużych trudach, wykorzystujemy iryd jedynie tam, gdzie potrzeba niewiele pierwiastka.

Zrozumienie charakterystyki i zastosowania irydu

Iryd jest metalem szlachetnym najbardziej odpornym na korozję wśród wszystkich metali znanych nam na ziemi. Nie mamy dostępu do technologii lub złoża naturalnego, które pozwoli na stworzenie bardziej odpornego. Oznacza to, że najlepiej znosi on przede wszystkim próby czasu. Iryd jest niezwykle trudny do stopienia. Dodatkowo bardzo trudno się go formuje. Za sprawą tej charakterystyki wiemy, że obróbka irydu należy do niezwykle trudnych zadań przemysłowych. Iryd zaliczamy także do grona jednego z najrzadszych pierwiastków znanych na skorupie ziemskiej. Niektórzy naukowcy na przestrzeni lat wysnuli teorię dotyczącą tego, że iryd przybył na ziemię wraz z asteroidą. Za sprawą tej asteroidy z powierzchni ziemi zostały zmiecione dinozaury. Teoria mówi o tym, że asteroida ta obtoczona warstwą gliny miała na sobie niewielkie pokłady irydu. Warstwa ta podobno odpowiada za różnice między kredą i paleogenem. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że iryd jest niezwykle drogi. Ma on kilka zastosowań przemysłowych, które trudno zastąpić.

Fot.Pixabay

Co wiemy na temat historii irydu?

Iryd odkrył prawdopodobnie jeden z angielskich chemików. Miał on na imię Smithson Tennant. Odnalazł on iryd w pozostałościach roztworu rud platyny. Nazwał nowy metal szlachetny iridium, od nazwy iris. Iris było uosobieniem tęczy znanej z mitologii greckiej. Skojarzyło mu się to z uwagi na to, że iryd charakteryzuje się wielokolorowymi solami. Ze względu na to, że iryd topnieje w ekstremalnie wysokich temperaturach, przez długi czas nie przetwarzaliśmy irydu. Tak naprawdę pierwsze przetworzenie irydu miało miejsce w 1842 roku. Dopiero wtedy naukowcy odkryli sposób na odseparowanie czystego metalu szlachetnego od reszty cząsteczek. Iryd jest niewątpliwie bardzo rzadkim pierwiastkiem. Występuje on ponad 40 razy rzadziej od złota. Za sprawą tego porównania rozumiemy, jak bardzo cennym jest materiałem. Jeden z niemieckich chemików zdobył niegdyś nobla dzięki badaniom irydu. Odkrył on zjawisko rezonansowe absorpcji promieniowania gamma. Zjawisko w żargonie naukowym jest dzisiaj przez nas nazywane efektem Mössbauera.

Zastosowanie irydu w dzisiejszym przemyśle

Szybko zdaliśmy sobie sprawę z tego, że iryd jest metalem szlachetnym, który topnieje jedynie w ekstremalnie wysokich temperaturach. Za sprawą tej właściwości zaczęliśmy wykorzystywanie irydu w różnorodnych przemysłach technologicznych. Iryd jest niezastąpiony w przypadku produkcji świec zapłonowych. Wykorzystujemy go do pokrywania zapłonu w silnikach odrzutowych i ogólnym lotnictwie. Z uwagi na to, że samoloty go nie stopią, jest niezastąpionym metalem produkcyjnym. Irydowe tygle wielokrotnie pomogły nam w obróbce szafirów i innych twardych diamentów. Wszystko z uwagi na to, że ich obróbka również była uzależniona od ogromnych temperatur. W dzisiejszym przemyśle tworzymy także naukowe narzędzia specjalistyczne za pośrednictwem irydu. Wszystko za sprawą tego, że jest on nieporównywalnie wytrzymały w zestawieniu z innymi metalami. Iryd stał się nawet komponentem ekranów typu LED. Dodatkowo spotkamy go w najnowszych iPodach. Wykorzystanie irydu w ten sposób doprowadziło do gwałtownego wzrostu jego cen w tym stuleciu. Technologia sprawia, że jego zapotrzebowanie stale rośnie.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here