Inwestowanie w akcje na giełdzie cieszy się rosnącym zainteresowaniem, zarówno ze strony doświadczonych traderów, jak i osób początkujących. Nie jest to jednak tak łatwy kawałek chleba, jak się może pozornie wydawać. Kluczem do sukcesu okazuje się tutaj cierpliwość, odpowiednie podejście, ale przede wszystkim wiedza na temat rynku. W dzisiejszym tekście wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z handlowaniem akcjami.

Akcje giełdowe – na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu? Praktyczny poradnik 

Wśród wielu możliwości inwestowania to właśnie akcje są jednym z najchętniej wybieranych instrumentów finansowych. Handel akcjami giełdowymi może przynieść bowiem wiele wymiernych zysków, ale trzeba przy tym pamiętać, że zawsze wiąże się także z ryzykiem utraty pieniędzy. Do inwestowania w akcje trzeba więc podchodzić ostrożnie i analizować każdą swoją decyzję, co pozwoli uniknąć kosztownych błędów. Przekonajmy się, o czym dokładnie mowa. 

Akcje na giełdzie – co to takiego? 

Akcje giełdowe to nic innego jak rodzaj papierów wartościowych, które potwierdzają, że dany podmiot jest posiadaczem udziałów w majątku danej spółki indeksowanej na rynku. Transakcje odbywają się na publicznym rynku kapitałowym, a dostęp mają zarówno duże instytucji finansowe, jak i mali indywidualni inwestorzy. Każdy więc może wejść w posiadanie akcji danej spółki giełdowej, a tym samym zyskać proporcjonalny do swoich udziałów, wpływ na funkcjonowanie tego podmiotu. Inwestor może zarabiać zarówno na podstawie zysku wypracowanego przez spółkę, jak i w chwili sprzedaży akcji po cenie wyższej, niż w momencie ich zakupu. 

Na czym polega inwestowanie w akcje?

Inwestorzy mogą handlować akcjami poprzez ich bezpośredni zakup, a następnie trzymać je na lepszą okazję lub sprzedać z zyskiem. W takim przypadku mówimy o realnym nabyciu akcji na własność. Przeciwna sytuacja ma miejsce przy kontraktach CFD z brokerami, które mają wyłącznie wartość spekulacyjną. Umowa taka opiera się na zakładzie o to, jak zachowa się kurs akcji bazowej. Jeśli inwestor będzie mieć rację, osiąga zysk, jeśli nie – traci włożony kapitał. 

Handel akcjami giełdowymi – co jeszcze warto wiedzieć? 

Handel akcjami odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem profesjonalnej platformy tradingowej, m.in. od Saxo, dzięki której można z jednego miejsca zarządzać wszystkimi swoimi inwestycjami. Inwestor uzyskuje dostęp do ponad 20 000 akcji z całego świata, w tym Nowego Jorku, Londynu, Hongkongu i ponad 50 innych rynków. Warto uzyskać więcej informacji na ten temat i dowiedzieć się, jak można spróbować swoich sił na tej płaszczyźnie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here