Google to największa i najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie. Obecnie korzysta z niej ok. 97% osób, a marka ta jest niekwestionowanym liderem i monopolistą. Trudno wyobrazić sobie dziś internet bez Google, ale jeszcze kilkanaście lat temu rzeczywiście było mało znana i niewiele osób wiedziało o jej istnieniu. Przeważnie jednak nie myślimy jak funkcjonuje oraz jak działa. W tym tekście przedstawiamy najważniejsze informacje o Google, opisujemy jak działa, co dziś oferuje oraz przytaczamy ciekawe fakty z jej istnienia.
Wyszukiwarka Google
Google to akademicki start up, który przerodził się w wielką korporację. To z pewnością nie słowa, których się spodziewaliśmy na stepie największej firmy z branży IT na świecie. W rzeczywistości marka została założona w 1998 roku przez dwóch doktorantów Larry’ego Page’a i Siergieja Brina i była tworzona od podstaw. Założyciele odkryli algorytm wyszukujący i klasyfikujący informacje w sieci i jest on rozwijany do dziś. Google ma swoją siedzibę w Mountain View w Kalifornii — w popularnej Dolinie Krzemowej. Produktem flagowym marki jest największa i najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie — Google. W 2004 roku marka weszła na Amerykańską giełdę oraz jest na niej notowana. W 2005 roku został utworzony oddział Polski. Obecnie Google zatrudnia ok. 100 tys. pracowników. Do jej struktury jest jednak trudno się dostać, gdyż oprócz niestandardowych metod pracy i podejścia do zatrudnienia, marka stosuje także wymagający klucz rekrutacji. Celem i oficjalną misją Google jest katalogowanie oraz udostępnienie wszystkich zasobów internetowych, oraz sprawienie, aby były one pomocne dla ludzi.
Google jest też znana ze swojego humoru i szczególnego podejścia np. do żartów primaaprilisowych. Kilka razy owe poczucie humoru mogło wprowadzić w konsternację użytkowników, gdy dowiadywali się, że Google zamierza wprowadzić algorytm opierający się na… gołębiach, które będą decydowały o rankingu witryn, gdyż posiadają umiejętność szybkiego podejmowania trudnych decyzji. Niemniej żartobliwe było wprowadzenie na rynek napoju Google Gulp czy aplikacji Nos Google, która miała emitować zapach przez smartfon przy przyłożeniu nosa do ekranu.
Jak działa wyszukiwarka Google?
Wyszukiwarka Google działa w skomplikowany sposób, gdyż wykorzystuje do swojej pracy zaawansowane algorytmy. Sam schemat działania jest jednak zrozumiały i stosunkowo prosty. Wyszukiwarka Google co należy podkreślić, nie pobiera i nie wyświetla stron użytkownikom. Google tworzy jedynie indeks witryn w całym internecie podobny do spisu książek w bibliotece. Do tego celu wykorzystuje roboty indeksujące. Te, wchodzą na poszczególne strony, sprawdzają ich zawartość, oceniają oraz tworzą informacje o nich np. o czym są oraz jak wiele danych posiadają. Następnie zapisują informacje o danej stronie w indeksie i przechodzą na kolejne, przemierzając w ten sposób cały internet.
Gdy dana osoba wpisuje do wyszukiwarki Google konkretne hasło, Google w ułamku sekundy sprawdza dostępne podstrony w danej tematyce oraz na podstawie ok. 200 parametrów decyduje jaką stronę wyświetlić. Wyświetla ona użytkownikowi te strony, które jej zdaniem są najbardziej trafne, mają dużo informacji oraz są aktualne. Użytkownik otrzymuje zatem listę witryn w postaci listy wyszukiwania oraz może samodzielnie zdecydować, na którą stronę wejść. Obecnie Google rozpoczyna indeksowanie wszystkich stron w sieci. Do niedawna można było uniknąć tego, jeśli mieliśmy taki zamiar, pozostawiając specjalną wiadomość dla robotów, aby nie indeksowały nasz jej strony. Sam algorytm Google, według którego indeksowane są strony i ustalany jest ranking Google, jest pilnie strzeżoną tajemnicą, choć co jakiś czas następują jego aktualizacje.
Google to też Google Maps, Android, Gmail, YouTube i…
Google to nie tylko wyszukiwarka, ale też i wiele innych serwisów internetowych oraz technologii. Pierwszą taką są mapy Google – któż z nas z nich nie korzystał. Google jako pierwsza firma na świecie stworzyła cyfrową mapę świata, która jest interaktywna. Oprócz wyszukiwania miejsc na mapie dostępne są widoki – realny z satelity oraz widok animowany atlasowy. Na mapie umieszczone są sklepy, firmy czy różnego rodzaju miejsca, które możemy wyszukiwać. Oprócz samej mapy możemy również skorzystać ze spaceru wirtualnego na większości ulic. Google posiada wiele samochodów z charakterystycznymi aparatami fotograficznymi na dachu, które robią zdjęcia co kilka metrów i tak tworzą wirtualną rzeczywistość. Dzięki temu bez problemu możemy przenieść się z widoku mapy na ulice Londynu czy Berlina.
YouTube — największy serwis video w sieci również jest własnością Google, o czym nie wie wiele osób. Jest to druga największa wyszukiwarka internetowa na świecie. Marka została założona w 2005 roku z biurem w… garażu. W 2006 roku za cenę 1, 6 mld dolarów Google odkupiło serwis i do dnia dzisiejszego jest jego właścicielem. Najpopularniejszy filmik to Despacito z prawie 6, 5 mld wejść.
Kolejnym popularnym produktem od Google jest poczta internetowa Gmail. Obecnie korzysta z niej wiele milionów osób na całym świecie. Gmail jest po prostu popularny. Posiada też kilka niecodziennych opcji takich jak planowanie wysłania e-maila o konkretnej godzinie czy możliwość cofnięcia wysłanego e-maila. Marka Google jest również autorem najpopularniejszego na świecie systemu mobilnego Android. Korzysta z niego wiele miliardów urządzeń. Do kolejnych popularnych produktów Google należy min. Chrome, czyli przeglądarka internetowa, która jest jedną z najpopularniejszych w branży oraz system operacyjny pod taką samą nazwą.
Powyższe produkty Google to jedynie kilka z bardzo dużej i szerokiej puli. Obecnie Google posiada wiele nowatorskich i mniej znanych produktów oraz tworzy nowe. Celem marki jest również stworzenie sztucznej inteligencji, działalność charytatywna i społeczna czy współtworzenie pojazdów autonomicznych. Wbrew pozorom Google to znacznie więcej niż tylko wyszukiwarka internetowa, w której wyszukujemy potrzebne nam informacje. Jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o tej marce, możemy również skorzystać z bloga polskiego oddziału Google pod adresem polska. googleblog. com, gdzie publikowane są porady, ciekawe wpisy i teksty właśnie o Google.