Agencje marketingowe na rynku to częsty wybór wielu osób, które chcą się reklamować czy zaistnieć w sieci. W rzeczywistości istnieją 3 główne typy agencji. Oprócz marketingowych spotkamy również SEO oraz interaktywne, które mają wiele do zaoferowania. Często też “wrzucamy do jednego worka” wszystkie agencje, co nie jest do końca słusznym podejściem. W tym tekście przedstawiamy 3 typy agencji — marketingową, seo i interaktywną, odpowiadamy na pytanie – czym się różnią oraz jak działają i podpowiadamy, z której z nich warto skorzystać w danej sytuacji.

Agencja marketingowa

Agencje marketingowe to jedne z najpopularniejszych agencji na rynku. Zajmują się one szeroko pojętym marketingiem i reklamą. Mają największy zakres działania ze wszystkich trzech agencji w tym zestawieniu. Agencje marketingowe działają zarówno stacjonarnie, jak i internetowo. Będą one oferowały pomoc przy określeniu strategii marketingowej, reklamie i promocji marki oraz zwiększaniu widoczności naszej marki w sieci. Agencje marketingowe zajmują się działaniami promocyjnymi zarówno w świecie realnym oraz w internecie. Możemy zamówić w niej zatem ulotki reklamowe, reklamę na billboardzie czy reklamę w radiu i tv. Agencje marketingowe pomagają podjąć decyzje jak kreować się na rynku, jak zwiększyć sprzedaż oraz jak wyróżnić się w danej branży. Oprócz usług “naziemnych” agencje marketingowe oferują promocję w internecie. Będzie to np. tworzenie stron internetowych i sklepów, kampanii reklamowych, prowadzenie kont w social mediach czy promowanie naszej marki np. na portalach internetowych lub przez influencerów. Agencje marketingowe zatrudniają głównie specjalistów od wizerunku oraz promocji i osoby zajmujące się działaniami w sieci.

Kiedy ją wybrać?

Agencje marketingowe warto wybierać, jeśli prowadzimy markę stacjonarną np. sklep stacjonarny lub biznes internetowy. Agencja marketingowa pomoże nam stworzyć odpowiedni wizerunek oraz doradzi jak promować się na rynku. Agencją taka będzie nam również pomocna, jeśli będziemy chcieli skorzystać z działań stacjonarnych oraz internetowych jednocześnie. Dzięki temu nie będziemy musieli współpracować z kilkoma agencjami zajmującymi się poszczególnymi zadaniami.

Agencja interaktywna

Agencje interaktywne to agencje, które zajmują się marketingiem oraz strategiami reklamowymi w internecie. Działają one podobnie do agencji marketingowych, lecz funkcjonują jedynie w obrębie internetu. Agencja tego typu zajmuje się w doradzaniu, przygotowywaniu strategii marketingowych dla klienta i ich wdrażaniu. Do najpopularniejszych usług, jakie świadczą agencje interaktywne, należy projektowanie stron internetowych, hosting witryn, SEM, SEO, pozycjonowanie stron www oraz tworzenie i prowadzenie kampanii reklamowych w social mediach czy sieci. Agencja interaktywna pomoże nam również stworzyć sklep internetowy oraz go promować czy budować naszą markę. Celem agencji interaktywnych jest zwiększanie świadomości danej marki w internecie. W tym celu tworzą one indywidualne strategie marketingowe i realizują je dla klienta. Agencje tego typu zatrudniają zarówno specjalistów od marketingu, ale też od IT czy wizerunku internetowego.

Kiedy ją wybrać?

Agencje interaktywne warto wybierać, gdy chcemy promować swoją markę w internecie. Jeśli zatem głównie zależy nam na działaniach w sieci, wybór tej agencji będzie strzałem w dziesiątkę. Agencje interaktywne pomogą nam od strony technicznej – projektując strony internetowe czy sklepy oraz. Będą służyły również pomocą w ustaleniu odpowiedniej strategii reklamowej. Agencje interaktywne posiadają też szeroki zakres promocji marki. W tych agencjach możemy liczyć na obsługę “full service”, jeśli chcemy stworzyć lub promować markę w internecie. Na rynku istnieje wiele tego typu agencji. Możemy również współpracować z nimi online, nie pojawiając się osobiście w siedzibie firmy. Daje to duże pole wyboru odpowiedniej agencji.

Agencja seo

Agencje seo to agencja, która zajmuje się promowaniem marki w internecie od strony technicznej — niewizerunkowej. Agencje tego typu zajmują się tworzeniem stron internetowych, pozycjonowaniem stron, audytami witryn, SEO, promocją w social mediach, link buildingiem czy prowadzeniem kampanii reklamowych np. w Google Ads, FB Ads itp. Agencje seo zajmują się zatem wszystkim elementami związanymi z naszą witryną internetową, zwiększenie jej widoczności w sieci, oraz innymi działaniami promocyjnymi w sieci, które pozwolą pozyskiwać nam klientów. W agencjach SEO pracują specjaliści z branży IT, graficy czy osoby zajmujące się pozycjonowaniem.

Obecnie agencje seo nie zajmują się już jedynie samą optymalizacją, tworzeniem i pozycjonowanie stron, a oferują znacznie więcej usług. Dzieje się tak za sprawą ewoluowania rynku i coraz większych wymagań klientów. Agencje seo zajmą się także zatem różnego rodzaju programami reklamowymi i będą tworzyły w nich dla nas kampanie reklamowe. Wiele agencji oferuje również usługi content marketingu, pisania treści czy obsługi kont w social mediach. Ogólnie agencje seo wykorzystują dostępne narzędzia i platformy w sieci, aby przy ich pomocy promować naszą markę.

Kiedy ją wybrać?

Agencje seo zdecydowanie warto wybrać się, jeśli zależy nam na stworzeniu, zoptymalizowaniu i pozycjonowaniu strony internetowej. To najlepsze miejsce, jeśli chcemy pozyskiwać ruch organiczny z wyszukiwarki Google oraz chcemy zwiększyć pozycję naszej witryny w sieci. Do agencji SEO możemy również zwrócić się o pomoc w pojedynczych konkretnych sprawach — np. audytu seo, tworzeniu tekstów seo czy wykonaniu link buildingu. Agencje SEO możemy wybierać też, jeśli oprócz działań typowo związanych z naszą witryną, chcemy również dodatkowo zwiększyć widoczność naszej marki np. poprzez reklamy w sieci. Agencje seo w porównaniu do interaktywnych i marketingowych będą zwiększały naszą widoczność w sieci, ale nie będą zajmowały się tworzeniem strategii marketingowych oraz układaniem planu ogólnej promocji marki. W agencjach seo znajdziemy zatem pomoc w konkretnych kwestiach związanych z SEO/SEM oraz systemami promocyjnymi, reklamowymi czy social mediami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here