Miedź należy do grupy metali szlachetnych. Jest metalem o nieco złotym i czerwonym kolorze. Charakteryzuje się dużą rozciągliwością, dzięki czemu chętnie wykorzystujemy miedź w kowalstwie. Metal ten spełnia wiele restrykcyjnych wymagań rzemieślniczych, dzięki czemu chętnie wybieramy go do wielu zadań. Miedź jest zarówno dobrym przewodnikiem ciepła, jak i elektryczności. Sprawdza się podczas produkcji związanych z motoryzacją i elektryką. Pamiętajmy również o tym, że miedź jest jednym z pierwszych metali, z którymi pracował człowiek. Pomimo upływu wielu lat nadal stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych metali w produkcji przemysłowej.

Zrozumienie charakterystyki miedzi

W rzeczywistości korzystamy tak chętnie z miedzi głównie ze względu na to, że fantastycznie łączy się z innymi metalami. W ten sposób za pośrednictwem miedzi tworzymy różne stopy metali niezbędne w przemyśle. Przykładami są niezwykle często wykorzystywane przez nas stopy mosiądzu lub brązu. Nie powstałyby, gdyby ludzie nie opanowali obróbki za pośrednictwem miedzi. Pomimo tego, że ceny miedzi oscylują w bardzo niskim przedziale z uwagi na to, że łatwo ją pozyskuje, jest metalem szlachetnym. Uznajemy miedź za metal szlachetny ze względu na to, że bardzo łatwo się utlenia. Ma symbol cu i charakteryzuje się układem liczby atomowej 29 pierwiastków. Nazwa pochodzi z łaciny, dokładniej ze słów cyprium aes. Oznacza to po prostu rudę metalu odnalezioną na terenie Cypru. Odkrycie tego, że w połączeniu miedzi z cyną uzyskujemy odporny na uszkodzenia brąz, zapoczątkowało nową erę ludzkości. Nazwaliśmy ją epoką brązu.

Fot.Pixabay

Metal szlachetny związany nie tylko z przemysłem

Dawniej chętnie korzystaliśmy z miedzi na różne sposoby. Do jednego z nich należało bicie monet za pośrednictwem tego metalu szlachetnego. Produkcja monet miedzianych i srebrnych składały się dawniej na niezwykle popularne systemy finansowe. Miedź jest tak naprawdę najpowszechniejszym z trzech najczęściej używanych metali. Jeśli chodzi o użyteczność, stoi tuż obok srebra i złota. Niestety z uwagi na to, że o wiele łatwiej pozyskujemy rudy miedzi, jest znacznie mniej ceniony. Za sprawą tego dzisiejsze ceny miedzi opierają się jedynie o skup złomu. Jeśli chodzi jednak o powszechne użycie, nadal stosują je w Ameryce. Amerykańskie monety to najczęściej stopy miedzi. Większość miedzi wykorzystujemy głównie w celu produkowania okablowania i elektroniki. Dzieje się tak, ponieważ metal ten fantastyczne przewodzi prąd elektryczny, co ułatwia działanie sprzętu. Miedziane konstrukcje znajdują również swoje zastosowanie w budownictwie i w instalacjach hydraulicznych. Z miedzi stworzymy silniki, wymierniki ciepła i wytrzymałe na próbę czasu pokrywy.

Co głównie determinuje ceny miedzi?

Determinanty ceny miedzi bywają nieco inne w zestawieniu z resztą metali szlachetnych. Mimo wszystko od lat uważamy ceny miedzi za naprawdę dobry miernik siły ogólnej gospodarki na świecie. Ze względu na ogólny popyt i infrastrukturę dzisiejszych rynków, ceny miedzi wskazują nam główne czynniki danej gospodarki. Kraje rynków wschodzących charakteryzują się przede wszystkim wysokimi stopami procentowymi. Zawdzięczają to infrastrukturze kolejowej i transportowej. Dodatkowo czerpią zyski z kilku innych rodzajów budownictwa. Z tego powodu cena miedzi jest bardzo wrażliwa na poziom rozwoju państwa. W Stanach Zjednoczonych skup miedzi napędza głównie aktualny popyt budowlany. Jest on także związany z wykorzystywaniem okablowania elektrycznego. Ostatnim aspektem, który wpływa na ceny miedzi to środowisko polityczne. Spotykamy się dzisiaj z typowym napędzaniem podaży i popytu. Z kolei podaż i popyt napędzamy rozporządzeniami i zezwoleniami, które wypływają bezpośrednio od polityków.

Fot.Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here