Na światowe ceny miedzi wywieramy duży wpływ przede wszystkim za pośrednictwem stanu światowej gospodarki. Dzieje się tak, ponieważ pożytkowanie miedzi determinujemy głównie za pośrednictwem wykorzystywania materiałów. Są to bardzo często materiały budowlane, ale sprawdza się ona także przy produkowaniu okablowania. Zastosowanie miedzi wynika zatem głównie z sektorów gospodarczych, które konsumują metal szlachetny podczas produkcji. Mówimy tutaj przede wszystkim o różnorodnym przesyłaniu energii. Wyposażenie fabryk i branże związane z elektroniką nie poradziłyby sobie bez spożytkowania dużych ilości miedzi podczas pracy. Miedź jest niezawodnym metalem szlachetnym wszędzie tam, gdzie wymagamy dobrych wskaźników wyprzedzających. Rosnące ceny rynkowe miedzi wykazują dobre zachowanie gospodarki światowej. Z kolei malejące ceny miedzi oznaczają spadek popytu na metal. Jeśli ceny miedzi spadają, oznacza to, że budujemy coraz mniej i rzadziej. Dodatkowo ściśle wiążemy jej ceny z wykonywaniem instalacji hydraulicznych i elektrycznych. Na londyńskiej giełdzie kontrakty terminowe na miedź wyniosły w 2020 ponad 4700 dolarów amerykańskich za tonę.

Istotne cechy miedzi

Ludzie korzystają z miedzi już od ponad 10000 lat, co uważamy za naprawdę imponujący czas. Najwcześniejsze ze sposobów aplikowania miedzi wiązały się z wybijaniem monet za jej pośrednictwem. Dodatkowo ludzie tworzyli różnorodne ozdoby. W odróżnieniu od typowo czystego zastosowania metali szlachetnych, miedź bardzo często mieszano z domieszką innych pierwiastków. Obecnie miedź cenimy głównie za jej możliwości w przesyłaniu energii. Jest świetnym materiałem w budownictwie, w elektronice i niezastąpionym metalem, który pomaga w wyposażeniu fabryk. Powszechne stosowanie znacznie przyczynia się do regulowania ceny miedzi. W rzeczywistości uważamy, że ceny miedzi odzwierciedlają światową gospodarkę i konsumpcję produkcyjną. Największe ze złóż miedzi znajdują się w Meksyku, Chile, Peru, USA i Australii.

Fot.Pixabay

Spożytkowanie miedzi, czyli powszechne zastosowania

Zgodnie z archeologicznymi dowodami, sugerujemy się tym, że miedź była jednym z pierwszych metali szlachetnych używanych już tysiące lat temu. W zachodniej Azji producenci cieszyli się wówczas przede wszystkim produkowanie ozdóbek dla bogatszego społeczeństwa oraz monet. Zmieszanie miedzi z cyną doprowadziło ludzkość do nowego kamienia milowego w technologii. Dzięki odkryciu brązu społeczeństwa ludzkie przeszli z epoki kamienia do epoki brązu. Miało to miejsce mniej więcej 2500 lat przed naszą erą. Mimo wszystko na przekór upływom ogromnej ilości czasu miedź jest dla nas nadal niezwykle ważna. Jest to najlepszy i relatywnie prosty w pozyskiwaniu przewodnik elektryczności oraz ciepła. Znajduje także powszechne zastosowanie w generatorach i różnych transformatorach. Dzięki miedzi produkujemy dzisiaj wysoce sprawną elektronikę i elektryczne dodatki do życia codziennego. Miedź miała od zawsze nie tylko zastosowania w estetyce. Oprócz dekoracji zawsze służyła nam do tworzenia różnorodnych praktycznych rozwiązań. Od rur po kable, dodatki do pojazdów, monety i elementy w hydraulice.

Co wiemy na temat globalnej konsumpcji miedzi?

Miedź przenosimy po całym świecie w naprawdę wielu różnorodnych formach. Znamy ją zarówno w sztabkach, monetach, bryłach, jak i rafinowanych drutach. Do największych eksporterów miedzi zaliczamy w dzisiejszych czasach przede wszystkim Chile. Peru, Chiny i Japonia to z kolei jedni z największych odbiorców, którzy pożytkują ogromne ilości miedzi w działaniach przemysłowych. Zambia to jeden z największych eksporterów miedzi w surowej postaci. Z kolei Szwajcaria to największy wśród nabywców. Niemcy prowadzą naprawdę prężne biznesy dzięki eksportom drutów miedzianych. W tej formie są nie tylko łatwe do przetransportowania i magazynowania, ale także do stopienia. Ceny odzwierciedlają dzisiaj nasze zapotrzebowanie na rozwój. Wszystko za sprawą tego, że miedź jest głównym metalem szlachetnym wykorzystywanym w produkcji.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here