Złoto i srebro to metale szlachetne, które uznaliśmy za drogocenne na długo przed badaniami naukowymi. Wszystko za sprawą handlu, który jako ludzkość rozwijamy od dosłownie tysięcy lat. Metale te są jednak cenne nie tylko z uwagi na swoją estetykę. Wykorzystujemy je w dzisiejszych branżach technologicznych. Z uwagi na to pożądamy je, bo stanowią wartościowe źródło materiału przemysłowego. Prawdopodobnie trudno byłoby o wyprodukowanie elektroniki lub samochodów bez metali szlachetnych. Dlatego też nie dziwimy się, gdy widzimy, że portfele inwestorów są wypełniane właśnie tymi aktywami. Mimo wszystko, dlaczego metale szlachetne są tak niestabilne? Dodatkowo godne uwagi jest również to, które z nich stanowią dla nas najlepsze źródło do inwestowania. Istnieje wiele sposobów, na to, aby zapełnić nasze portfele metalami szlachetnymi. Należą do nich złoto, srebro, platyna i inne skarby. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z metalami szlachetnymi, w poniższym wpisie nieco przybliżymy wam związane z tym nowinki.

Na pierwszy rzut oka przypada oczywiście złoto

Zaczniemy o prawdziwej głowy rodziny, jeśli chodzi o wszystkie metale szlachetne. Mówimy w tym przypadku oczywiście o złocie. Złoto jest wyjątkowe ze względu na swoje dwie szczególne właściwości. Złoto jest metalem zarówno trwałym, jak i plastycznym. Dodatkowo rozporządzanie złotem ułatwia nam to, że jako metal szlachetny nie koroduje i nie rdzewieje. Oprócz plastyczności złoto oferuje nam także doskonały materiał do przewodzenia energii elektrycznej. Wykorzystujemy je w stomatologii, w przemyśle energetycznym i podczas wyrabiania biżuterii. Jak zatem widzimy złoto to nie tylko pewnego rodzaju waluta lub zabezpieczenie naszych oszczędności w fizycznej formie. Wartości złota jako czystej inwestycji określamy z kolei za pośrednictwem rynku, który porównuje 24-godzinne fluktuacje cenowe. Handel złotem to dla większości ludzi pewnego rodzaju funkcja nastrojów. Samą jego cenę determinujemy przede wszystkim z uwagi na zapotrzebowanie w rynku technologicznym i przemysłowym. Oznacza to, że na złoto wpływamy głównie prawem popytu i podaży. Po sprzedaniu dużej ilości złota, ceny spadają.

Fot.Pixabay

Srebro, czyli jeden z najważniejszych instrumentów finansowych na świecie.

W przeciwieństwie do złota ceny srebra wahają się nie tylko z uwagi na popyt i podaż generowane na rynku. Srebro nie jest postrzegane jako magazyn wartości. W przypadku złota inwestorzy bardzo chętnie zabezpieczają nim swoje majątki. Jeśli chodzi o srebro, wykorzystujemy je głównie w celach przemysłowych oraz w przetwórstwie i produkcji. Okazuje się zatem, że zapotrzebowanie na srebro w dzisiejszych czasach powiązaliśmy ściśle z rozwojem technologicznym. To właśnie z tego powodu wahania cen srebra na rynku są o wiele bardziej nieprzewidywalne od cen złota. Podczas gdy srebrem handlujemy w niemal taki sam sposób, jak złotem, prawa jego popytu i podaży są znacząco poróżnione. Główną rolę odgrywa zatem zapotrzebowanie przemysłowe i technologiczne. Niegdyś srebro i jego ceny charakteryzowaliśmy poprzez zapotrzebowanie w branży fotograficznej. Po kilku latach tę potrzebę przyćmiliśmy aparatami cyfrowymi. Dodatkowo wykreowaliśmy klasę średnio, która znacząco podniosła zapotrzebowanie na urządzenia elektroniczne oraz dostęp do narzędzi medycznych. Ceny srebra dodatkowo wzrosły.

Platyna, czyli drogocenny metal szlachetny stojący za złotem

Podobnie tak jak srebro i złoto, platyna jest instrumentem finansowym, którym obracamy każdego dnia na rynkach finansowych. Platyna bardzo często na przestrzeni lat osiągała ceny za uncję wyższe od złota. Nie ma to jednak bezpośrednio wpływu na jej zastosowania przemysłowe. Platyna na tle złota charakteryzuje się głównie tym, że jest o wiele rzadsza. Dlatego też jej ceny podnosimy nieco łatwiej. Co roku wyciągamy coraz mniej platyny z ziemi. Z uwagi na to bardzo często bywa pożądanym elementem handlowym.

Fot.Pixabay

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here