Wydarzenie, które przez górników srebro zostało okrzyknięte zbrodnią w 1834, jest godne uwagi, kiedy mówimy o historii srebra. Wszystko z uwagi na to, że rządy pominęły wówczas standard srebra. Doprowadzili w ten sposób do denominowania srebrnych monet. W prawie monetarnym, które ustalił tamtejszy kongres, przyjęto nagle złoto zamiast srebra w państwowym systemie płatniczym. Sytuacja ta była niezwykle kontrowersyjna. Szczególnie w przypadku osób, które nie miały możliwości na zamianę swojego srebra. Z uwagi na to nagłe wydarzenie osoby, które dotychczas posługiwały się srebrem w ramach środka płatniczego, zmuszono do używania złota. Jakie kluczowe wnioski dotyczą tego wydarzenia. Przede wszystkim data zbrodni jak sama nazwa wskazuje to 1834 rok. Poprzez zbrodnię odnosimy się do kontrowersyjnego zdenominowania srebra przez rząd. Kongres Ameryki odrzucił wartość płatniczą srebra i uznał, że od tej pory obywatele będą posługiwali się złotem. Standard złota przez wielu uznało za reżim z uwagi na zaistniałe na rynku okoliczności.

Prawo monetarne i kilka słów na temat porzucenia srebra

Przepisy monetarne to niezwykle stary sposób na nadzorowanie monet w ramach systemu płatniczego na terenie całego państwa. Prawo monetarne było niegdyś sposobem, dzięki któremu nadzorowaliśmy standardy wartości w Stanach Zjednoczonych. Jedną z pierwszych znanych ustaw o monetach uchwalili mniej więcej w 1792 roku. Amerykanie ustanowili ją za pośrednictwem swojej państwowej mennicy. Właśnie wtedy wprowadzili w życie dolar amerykański, który został pełnoprawnym środkiem płatniczym. Amerykanie zrewidowali specjalną ustawę o monetach, która w 1873 ukierunkowała cały kraj na standard złota. W ten sposób zmusili wszystkich ludzi do odejścia od srebrnych środków płatności. Niestety nie spotkali się wówczas ze społeczną akceptacją. Za pośrednictwem ustaw państwowych rządy określiły ilości srebra poddane emisji. Mimo wszystko nie przewidywali oni w tamtym momencie wprowadzenia standardu srebra. Rozporządzenie wskazywało na to, że żadne monety ze srebra nie będą od tej pory emitowane. Oznaczało to, że tylko złoto stanowiło nowy środek płatniczy.

Fot.Pixabay

Co z przestrzeganiem wcześniejszego standardu srebra?

Wcześniej w tym samym stuleci Amerykanie korzystali ze standardu srebra. Stan Zjednoczone chętnie przestrzegały tego środka płatniczego i respektowały go w wielu różnych formach. Mimo wszystko bardzo szybko doświadczyliśmy przewrotu. Wszystko za sprawą gorączki złota, która powoli zawładnęła rynkiem. Przykład stanowią dawne wykopaliska w Kalifornii, które przywróciły złoto na salony. Gorączki srebra miały z kolei miejsce w zupełnie innych częściach globu. Niektórych z nich doświadczyliśmy na przykład w RPA. Miało to miejsce dokładniej pod koniec XIX wieku. Mimo wszystko z dokumentów wynika, że Stany Zjednoczone uznały chwilowo tylko złoto. Sprawili w ten sposób, że srebro zostało odrzucone i nikt nie postrzegał go w ramach środka płatniczego.

Dlaczego ludzie krytykowali to prawo monetarne i nazwali ja przestępstwem?

Do roku 1873 Stan Zjednoczone stosowały powszechnie znany system płatności, który nazywamy bimetalizmem. Punktami odniesienia względnych wartości gotówkowych były wtedy zarówno złote, jak i srebrne monety. Rządy ustalały pewne kursy wymiany między metalami, co pozwalało na zachowanie płynności finansowej. Okazało się jednak, że kiedy rządy usunęły srebro z listy środków płatniczych, nadal wiele osób przechowywało ten metal. Sprawili w ten sposób, że zdenominowali bogactwo części obywateli. Chwilowo z uwagi na uchwalone przez państwo decyzje nikt nie wymienił srebra na pieniądze. Taki system płatniczy nazwaliśmy monometalizmem. Czyli respektowaniem tylko jednego wybranego metalu szlachetnego. Wielu krytyków słusznie potwierdzało, że monometalizm miał zgubne konsekwencje dla gospodarki kraju.

Fot.Pixabay

 

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here