Przez długie wieki uważaliśmy srebro za jeden z najcenniejszych metali tuż obok złota. Służył on nam zarówno do produkcji biżuterii, jak i różnorodnych dekoracji. Zaraz po złocie srebro jest najbardziej ciągliwym i podatnym na kształtowanie metalem szlachetnym. To właśnie te cechy specjalne sprawiły, że mnóstwo osób pokochało jego właściwości. Srebro stanowi idealne źródło pracy zarówno dla rzemieślników, jak i dla osób, które produkują zaawansowane technologicznie produkty. Co więcej, korzystamy ze srebra w sferze finansowej. Z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na metale szlachetne praktycznie od zawsze, jest to świetna inwestycja. Chemiczny symbol srebra na układzie okresom pierwiastków to Ag. Pochodzenie tego skrótu kojarzymy od słowa Argentum. Z kolei słowo Argentum oznaczało niegdyś w łacinie złamaną biel. Z uwagi na nieco białawy i szary kolor srebra starożytne cywilizacje kojarzyły ten metal z księżycem. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że srebro kontrastuje ze złotem. Od zawsze srebro stoi na drugim miejscu.

Wczesne wydobycie srebra w historii

Pierwsze dokumentacje dotyczące wydobycia srebra pojawiły się ponad 3000 lat temu na terenie dzisiejszej Turcji. Dawniej tereny te były nazywane Anatolią. Pomimo tego, że właśnie na terenie Turcji rozkwitło wydobycie, znaczną część pracy przeniesiono do Grecji. Typowe dla wydobycia srebra kopalnie znajdowaliśmy jednak nie tylko na terenie samej Grecji. Były również obecne w zupełnie innych częściach Europy oraz Azji. Jeśli chodzi o tereny Azji, znajdowaliśmy kopalnie głównie na zachodzie. Smutną wiadomością dotyczącą wydobycia srebra było to, że głównie wykorzystywano do tego niewolników. Wolni ludzie nie godzili się na zatrucie ołowiem, dlatego też za wszelką cenę unikali prac wydobywczych. Godne uwagi jest to, że rudy srebra były wymieszane z ołowiem, stąd zniechęcenie. Srebro od tysięcy lat stanowiło źródło zabezpieczenia finansowego i inwestycji. Już w czasach starożytnych Ateny za pośrednictwem inwestowania w kopalnie srebra, zasponsorowały sobie marynarkę wojenną. Dzięki metalom szlachetnym stworzyli niezwykle potężne państwo-miasto, które miało realne zabezpieczenie finansowe w srebrze.

Fot.Pixabay

Ekspansje, które doprowadziły do zwiększenia produkcji srebra

Poszukiwanie złota miało ogromny wpływ na odkrycie nowego świata. W 1492 roku wycieczki za ocean sprawiły, że ludzie docenili rolę srebra i inwestowania w siły zbrojne. Wydobycie srebra rozwinęło się między latami 1500 i 1800. Ponad 80% światowej produkcji srebra przypisujemy Boliwii, Meksyku i Peru. Duży nacisk kładziemy przede wszystkim na Meksyk. Wszystko z uwagi na to, że to właśnie tam znajdziemy największą ilość kopalni srebra. Nieustanne innowacje doprowadzały do wydobywania srebra. W ostatnim stuleciu miało miejsce usprawnienie wielu technik związanych z wydobywaniem, dzięki czemu robimy to efektywniej. Przykładem jest popularne teraz odwadnianie kopalń i usprawnienia związane z samym transportem metali szlachetnych.

Wczesne użycie srebra w gospodarce i nie tylko

Srebro, podobnie tak jak złoto ceniliśmy w wielu kulturach, a jego zastosowanie mieściło się w zakresie od ozdobnych po lecznicze. Wiele bogatych rodzin posiadało srebrne naczynia, biżuterię, religijne talizmany i dekoracje. Było to szczególnie popularne w średniowieczu i antyku. Srebro było również używane jako waluta, w handlu i do spłaty długów. Dar srebra był postrzegany jako symbol zaufania i miłości. Nawet w czasach nowożytnych wielokrotnie państwa decydowały się na systemy płatnicze oparte na srebrze. Najpopularniejszymi były jednak systemy bimetaliczne. Czyli takie, które dotyczyły wykorzystania dwóch metali. Złota i srebra jednocześnie. Zanim opracowaliśmy chemiczny układ okresowy, istotę srebra tłumaczyliśmy za pośrednictwem archaicznej alchemii. Srebro należało wówczas do jednego z siedmiu świętych metali. Srebro jest dla nas jednak niezwykle ważne nawet dzisiaj. Przykładowo wykorzystujemy je w produkcji fotografii. Niezbędnymi składnikami jest wówczas bromek srebra i kilka innych soli.

Fot.Pixabay

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here