Cenimy srebro ze względu na masę jego właściwości i sposobów, na które używamy tego metalu szlachetnego. Cenimy srebro na rynku zarówno z uwagi na jego zastosowanie przemysłowe, jak i poprzez produkcję biżuterii. Pamiętajmy o tym, że to dopiero wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o możliwości tego metalu. Wykorzystujemy go do przemysłu elektronicznego, w fotografii oraz ze względu na przechowywanie wartości kapitałowych. Zgodnie ze zdaniem wielu inwestorów, uważamy srebro na bezpieczną przystań dla pieniędzy podczas kryzysu. Spółki, które zajmują się dziś wydobywaniem srebra, głównie trudnią się w poszukiwaniu, wydobywaniu i następnie przetwarzaniu. Warto zwrócić naszą uwagę również na to, że do prawidłowego funkcjonowania takiej spółki potrzebują oni również innych minerałów. W przypadku obróbki srebra mówimy o cynku, miedzi, ołowiu i kilka innych dodatków. W dodatku samo srebro bardzo często jest produktem ubocznym wydobywania innych metali, takich jak na przykład złoto.
Na co zwracamy uwagę podczas przeglądania rynku srebra?
Akcje srebra są podmiotem licznych spekulacji od dekad. W wyniku ogromnego zainteresowania, pokłady srebra bardzo często poddawane są wahaniom cenowym. Szczególnie dziś w czasach pandemii przypominam o tym, że inwestowanie w srebro należy do niestabilnych aktywów. Z uwagi na to, ten podmiot inwestycyjny stał się nieco bardziej niebezpieczny wyborem na rynku.

Jak definiujemy standardy srebra?
Standardem srebra zawsze nazywaliśmy systemy monetarne, których wartość była definiowana poprzez walutę krajową zabezpieczoną pokładami srebra. Ma to bezpośrednie odzwierciedlenie do bardzo popularnego standardu złota. Jest to analogiczna sytuacja, w której kapitał gospodarki krajowej zostaje odzwierciedlony poprzez zabezpieczenie w złocie. Wprowadzenie standardu srebra w danym państwie umożliwiamy wtedy, gdy przeliczamy jednostki waluty krajowej na odpowiednią ilość kruszcu. Waluta w standardzie srebra lub złota to jednak tylko jedno z wielu rozwiązań, które umożliwiają pokrycie papierowego pieniądza. Dawniej wykorzystywaliśmy także systemy bimetaliczne. Polegały one na konwersji waluty na jeden z dwóch najpopularniejszych metali szlachetnych. W tym przypadku mówimy oczywiście o srebrze lub złocie.
Jak rozumiemy działanie standardu srebra?
Głównym i najważniejszym celem dla standardu srebra jest zachowanie pewnej siły nabywczej pieniądza w kraju. Zwolennicy standardu srebra w państwie zawsze zwracają uwagę również na to, że za pomocą wymiany waluty na metal, zabezpieczamy gospodarkę. Dzieje się tak z uwagi na to, że podczas produkowania pieniędzy, które mają pokrycie, uniemożliwiamy rządom degradację waluty. Jest to świetna przeciwwaga dla znanego i niestety powszechnego zabiegu, którym jest dodrukowywanie pieniędzy. Pamiętajmy również o tym, że srebro jest skończone i niepodrabialne. Srebro charakteryzujemy poprzez jego ograniczone zasoby na świecie. Dlatego rządy, które zostały zmuszone do opierania waluty na wybijanym i przetwarzanym srebrze, nie mogą produkować bezwartościowej waluty. W systemie, który opieramy o standard srebra, produkujemy jedynie tyle pieniądza, ile ma on pokrycia w metalu szlachetnym. Poprzez ten sposób upewniamy się, że nasza waluta zostaje zabezpieczona wartością fizyczną. W Stanach Zjednoczonych przez pierwsze 40 lat funkcjonowania państwa, w systemie funkcjonowała ekonomia bimetaliczna.
Jakie znamy przykłady państw ze standardem srebra lub złota?
Standard srebra to system walutowy, który pamięta jeszcze czasy starożytnej Grecji. Właśnie wtedy po raz pierwszy używaliśmy srebrnych monet w celach handlowych. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego srebro było metalem szlachetnym masowo wykorzystywanym do tworzenia monet. Stanowiły one wówczas najlepsze rozwiązanie. Jako ludzkość wykorzystywaliśmy srebrne monety niemal na całym globie. Tego rodzaju ekonomię wspieraliśmy zarówno w Chinach, w Czechach, Wielkiej Brytanii, jak i w Indach oraz USA. Ostatecznie jednak wszystkie z wymienionych państw zaadaptowały system pieniądza fiducjarnego. Standard złota w samych Stanach Zjednoczonych porzuciliśmy jednak stosunkowo niedawno. Miało to miejsce dopiero w 1971 roku.
