Ludzie prawdopodobnie po raz pierwszy skorzystali ze złota mniej więcej 4000 lat przed naszą erą. Mówi się, że złoto odkryli zupełnym przypadkiem, gdy zauważyli je w strumieniach rzek. Piękno i blask tego metalu szlachetnego od razu przyciągnął wzrok potencjalnych zainteresowanych. Wiemy, że znane nam kultury antyczne używały złota do produkowania dekoracji dosłownie już 6000 lat temu. Złoto miało ogromne znaczenie w kultach religijnych, jak i w estetyce. Oprócz typowych ozdób ludzie przetapiali złoto w figury różnorodnych bożków lub obiektów kultu. Używali oni złota w ten sposób przez mniej więcej kilka tysięcy lat do roku 1500 przed naszą erą. W tamtym momencie starożytne imperium Egiptu zauważyło, że z pokładów złota zaczerpną ogromne korzyści. Uczynili oni wówczas złoto pierwszym oficjalny środkiem wymiany międzynarodowej. Oznacza to, że wykorzystali swoje naturalne pokłady państwowe do stworzenia prowizorycznej waluty w złocie. Egipcjanie stworzyli wówczas tak zwany szekel, czyli monety ze złota o wadze 11 gramów.

Wykonywanie monet ze złota

Stop metalu, z którego korzystali wówczas ludzie w Egipcie, był nazywany przez nich electrum. Było to połączenie dużej części złota z domieszką srebra. Proporcje na monetę, zazwyczaj wynosiły 2/3 złota i 1/3 dodatku srebra. W podobnym okresie Babilończycy odkryli bardzo ciekawy sposób na testowanie metali szlachetnych. Opracowali oni tak zwaną próbę ognia. Był to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zbadanie złota. Kilka wieków później około roku 1200 przed naszą erą, ludzie odkryli, że złoto jest metalem szlachetnym, który łączymy z wieloma innymi pierwiastkami. W ten sposób nadawali dla różnych form złota odmienne pigmenty i zabarwienia. Dzięki temu znalezisko znacznie poprawiono ogólną estetykę związaną z produkowaniem i obrabianiem złota. Bardzo często eksperymentowali z tak zwaną metodą odlewania złota w połączeniu z innymi dodatkami. Proces ten był tak doskonale opracowany, że do tej pory działamy na podstawach opracowanych przez nich metod. Dzięki temu tworzymy niezwykle zaawansowane rzeźby ze złota.

Fot.Pixabay

Standardy oparte na monetach i nie tylko

Kilkaset lat później królestwo Lidii, którym zarządzała monarchia, rozpoczęło bicie pierwszych monet odlewanych z czystego złota. Było to jedno z pierwszych zastosowań tego metalu. Kilkanaście wieków później, dokładnie w roku 1792 mieliśmy do czynienia z wprowadzeniem w pełni monetarnego systemu przez same Stany Zjednoczone. Wiązało się to wówczas ze standardem złota, który panował przez kilka dekad. Standard złota był bardzo ważnym momentem w nowożytnej historii. Pamiętajmy jednak o tym, że rządy w tamtych czasach często balansowały między płatniczym standardem złota i rozwiązaniem bimetalicznym. Metalu szlachetnego bez dodatku innych metali lub pierwiastków. Rzymianie mniej więcej 50 lat przed naszą erą emitowali z kolei bardzo znaną na całym świecie monetę o nazwie Aureus. Nazwa monet pochodziła od ówczesnego słowa znanego z łaciny. Słowo to brzmiał Aurus, czyli w dosłownym tłumaczeniu po prostu złoto.

Rozporządzenia w systemach monetarnych

Ciekawostką jest to, że właśnie od tej nazwy odziedziczyliśmy symbol chemiczny złota, czyli oznaczenie Au. Tymi literami, które zaczerpnęliśmy jeszcze z czasów starożytnego Rzymu, oznaczamy dzisiejszy układ okresowy pierwiastków. Pierwszy normański król Anglii w dawnych czasach wprowadził rozporządzenie dotyczące korzystania z systemu monetarnego. Wraz z nowym systemem monetarnym otrzymaliśmy znane dzisiaj nazwy funtów i szylingów. Nazwy te odzwierciedlały w systemie monetarnym po prostu wagę. Przykładowo funt, był po prostu miarą jednego funta srebra. Pierwszą złotą monetą Brytanii był florin.

Fot.Pixabay

 

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here