Obecnie złoto postrzegamy nie tylko jako towar, który idealnie nadaje się do celów inwestycyjnych. Złoto sprawdza się podczas wyrabiania biżuterii, ale także w produkcji różnorodnych urządzeń elektronicznych i sprzętów multimedialnych. Wszystko za sprawą tego, że złoto jako jeden z nielicznych metali szlachetnych doskonale przewodzi prąd elektryczny. Dodatkowo złoto jako nieliczny materiał sprawdza się podczas tworzenia sprzętu niezbędnego w nowoczesnej medycynie. Złoto w marcu 2021 roku osiągnęło cenę niemal 1700 dolarów amerykańskich za uncję. Chociaż spadło o ponad 300 dolarów za uncję, nadal utrzymuje pozycję znacznie lepszą od sprzed kilku wcześniejszych dekad. Mimo wszystko, jakie czynniki wpływają na wzrost ceny na rynku tego metalu szlachetnego? Inwestorzy od dawna zachwyceni są cenami złota, które dostrzegamy na dzisiejszym rynku. Trendy w związku z tym materiałem na przełomie ostatnich 50 lat jedyni wzrastają, co zachęca większe ilości osób. Oczywiście tak jak na innych znanych rynkach inwestycyjnych, popyt i podaż na metale szlachetne jest ważna.

Windowanie cen złota

Rezerwy banku centralnego, które przechowują złoto i waluty różnego pokroju również wywierają pośredni wpływ na rynkowe ceny metali szlachetnych. Banki centralne dokładają wszelkich starań co do dywersyfikacji swoich portfeli. Utrzymują oni zatem rezerwy pieniężne z dala od walut papierowych, które wraz z nagromadzeniem inflacji stracą na wartości. Mimo wszystko, chociaż papierowy waluty bez oparcia z czasem tracą swoją moc, złoto działa wręcz przeciwnie. Historia pokazała nam, że z czasem złoto zyskuje na wartości. W dzisiejszych czasach zwracamy również uwagę na to, że wiele państw nadal przechowuje rezerwy pieniężne składowane w złocie. Niektórzy ekonomiści zwracają uwagę na to, że w dzisiejszy czasach banki centralne skupują ogromne ilości złota. Okazuje się, że ilości te są największe od czasów, gdy porzucili oni płatniczy standard złota w przeszłości. Skoro widzimy nieustanny wzrost tego aktywu, daje nam to wiele do myślenia. Do największych nabywców złota należą dziś Chiny, Rosja, Turcja. Łącznie kupili ponad 600 ton.

Fot.Pixabay

Zestawienie wartości dolara amerykańskiego

Cena złota zachowuje się zwykle wprost odwrotnie proporcjonalnie do typowych zachowań, które obserwujemy w walutach fiducjarnych. Mimo wszystko widzimy na dzisiejszym rynku, że silniejszy dolar amerykański ma w zwyczaju utrzymanie złota na nieco stabilniejszym poziomie. Oznacza to, że osłabienie waluty fiducjarnej będzie wpływało na wzrosty cen złota. Z typowo rynkowego punktu widzenia taka destabilizacja jest dla nas wówczas logiczna. Wszystko z uwagi na to, że po osłabieniu danej waluty, wydamy jej więcej do zakupu tej samej ilości innego towaru. W tym przypadku porównujemy towary, którymi są metale szlachetne. Im dolar będzie słabszy, tym więcej złota na międzynarodowym rynku kupujemy. W rezultacie postrzegamy złoto jako dobre zabezpieczenie przed inflacją. Inflacje zauważamy wtedy, gdy ceny znacznie rosną, z kolei spadają wartości pieniądza. W tym przypadku równolegle z tego rodzaju wydarzeniami rosną ceny metali szlachetnych.

Światowy popyt na biżuterię i branże przemysłową, która korzysta ze złota

W samym 2019 roku biżuteria odpowiadała za niemal około połowy popytu na złoto. Wyniosło ono wówczas ponad 4000 ton. Według światowych statystyk widzimy, że jednymi z największych konsumentów złota są Indie i Chiny, tuż obok Stanów Zjednoczonych. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przodują oni w konsumpcji głównie z uwagi na duży zbytek biżuterii. Kolejne miejsce popytu przypisujemy z kolei technologii. Zużywa ona ogromne ilości złota na potrzeby przemysłowe z uwagi na jego profil przewodzący prąd.

Fot.Pixabay

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here