Jeden ze słynnych hiszpańskich konkwistadorów Hernan Cortes, po raz pierwszy przybył do nowego świata w XVI wieku. On i jego ludzie zwrócili szczególną uwagę na to, że rdzenne cywilizacje powstawały od tysiącleci. Z kolei jako lepiej rozwinięci pod względem technologii zderzyli się po raz pierwszy z pierwotnymi ludźmi. Nigdy wcześniej nie mieli oni bezpośredniej interakcji z osobami, które oscylowały na niższym szczeblu technologicznym. Dzieliły ich wody rozległego oceanu, które w tamtych latach były niezwykle trudne do pokonania. Nie znali oni swoich języków, nie rozumieli różnic i poszczególnych granic kulturowych. Nie rozumieli także zwyczajów przypisanych do poszczególnych społeczeństw między cywilizacjami. Mimo wszystko mieli jedną wspólną cechę. Napędzał ich ogromny apetyt na złoto. Posiadanie tego metalu przewyższało wszystkie trywialne cechy kulturowe i bariery poznawcze. Od samego początku, gdy tylko ludzkość pozyskała złoto, było w nim coś niezwykle pociągającego. Złoto bowiem łączyło zainteresowania nawet cywilizacji, które nigdy nie miały ze sobą niczego wspólnego.

Moment odkrycia złota i jego złóż

Od momentu samego odkrycia złóż tego metalu szlachetnego przez ludzi, pozyskało ono przypis piękna, mocy, czystości i wewnętrznego spełnienia. Nawet kiedy złoto nie stanowiło jeszcze typowego bogactwa materialnego z uwagi na trudną do postrzegania ekonomię, było ono źródłem estetyki. Złoto jest od zarania dziejów cenne z niekiedy niezwykle tajemniczych powodów. Dziś pożądamy je równie mocno co 4000 lat temu, 2000 lat temu i 200 lat temu. Wiele osób głosi jednak, że złoto to prawdopodobnie najbardziej użyteczny na całym świecie metal szlachetny. Dlaczego jednak tak jest? W dzisiejszych czasach stanowi dla nas fantastyczny materiał do przewodzenia elektryczności w rozmaitych urządzeniach. Mimo wszystko docenialiśmy je nawet wtedy, gdy nie mieliśmy dostępu do rozwiniętej technologii znanej dziś. Złoto nie matowieje, nie utlenia się i nie jest poddawane korozji. Za sprawą tego zawsze zachowuje swoje piękno. Dodatkowo metal szlachetny w postaci złota jest niezwykle plastyczny. Dzięki temu od tysięcy lat robimy z niego biżuterię.

Fot.Pixabay

Kilka słów o plastyczności i użytkowaniu złota

W rzeczywistości złoto jest tak bardzo plastyczne, że zwijamy ten metal szlachetny w ekstremalnie cienkie warstwy. Złoto umożliwia nam jako jedyny metal na zwinięcie swojej powierzchni tak cienko, że zauważymy przez nie światło. Jako jeden z niewielu towarów obok srebra i platyny było traktowane za walutę pieniężną w dawnych czasach. Złoto, chociaż od dawna nie stosujemy wartości bimetalicznych do zarządzania ekonomią i gospodarką, nadal jest sporo warte. Ostatni standard złota porzuciliśmy ponad 50 lat temu. Mimo wszystko w złocie nadal inwestorzy utrzymują swoje aktywa. Zarządzają nimi zarówno za pośrednictwem kontraktów terminowych, funduszy inwestycyjnych, jak i złota w postaci fizycznej. W ten sposób skutecznie dywersyfikują swój portfel inwestycyjny i zabezpieczają się przed wpływami inflacji. Kiedy omawiamy właściwości złota, od razu zauważamy, że jest to powszechnie akceptowany metal. Od tysięcy lat stanowi źródło dużej wartości. Rola tego towaru ma swoje korzenie już w antycznych cywilizacjach. Przetrwało z nami dosłownie do dziś.

Fot.Pixabay

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here