Co zrobić, kiedy stracimy pracę, a musimy opłacać rachunki i inne zobowiązania? Oszczędzanie kojarzy nam się z odkładaniem drobnych do skarbonki. Następnie rozbijanie jej po jakimś z góry ustalonym czasie i kupowanie czegoś dla siebie za te pieniądze. Wbrew pozorom oszczędzanie to bardziej skomplikowany temat, niż się powszechnie wydaje. Nie wystarczy bowiem samo odkładanie pieniędzy.

Co to poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to rodzaj oszczędności. Oszczędności to zaoszczędzone pieniądze, a poduszka finansowa to zaoszczędzone pieniądze na tzw. czarną godzinę.

Co jest specyficznego w poduszce finansowej?

Oszczędności mogą być z przeznaczeniem na zaspokojenie przyszłych potrzeb konsumpcyjnych, lub mają na celu osiągnięcie zysku w przyszłości. Poduszka finansowa to oszczędzanie z przeznaczeniem na zaspokojenie przyszłych potrzeb konsumpcyjnych. Na przykład w przypadku utraty pracy, a więc i źródła dochodu. Może to być również inna sytuacja losowa, która niekorzystnie wpłynie na naszą sytuację materialną. Również w przypadku choroby musimy wygospodarować w naszym budżecie dodatkowe środki na leczenie lub rehabilitację.

Dlatego warto z góry ustalić przeznaczenie naszych oszczędności. Część oszczędności przeznaczyć na inwestycje, część na poduszkę finansową, a część np. na pozostawienie naszym spadkobiercom. Niektórzy również mogą uznać, że warto pewną część oszczędności przeznaczyć np. na jakieś cele dobroczynne. Jak zatem widać, oszczędzanie nie jest takie proste jak nas uczono i nie sprowadza się do odkładania pieniędzy w skarbonce.

Fot.Pixabay

Jak duża powinna być poduszka finansowa?

Mogłoby się wydawać, że im większa poduszka finansowa, tym lepiej, bo pozwoli na łatwiejsze poradzenie sobie w tzw. czarnej godzinie. Niemniej nie możemy zapominać o dwóch kwestiach. Pierwsza to inflacja, która jest niebezpieczna dla wszystkich oszczędności. W skrócie inflacja powoduje, że nasze oszczędności z czasem tracą na wartości. Za określoną sumę pieniędzy możemy kupić mniej niż w przeszłości. Druga kwestia to cel poduszki finansowej. Poduszka finansowa ma być dla nas jedynie wsparciem, kiedy nastanie czarna godzina. Ponadto taka czarna godzina może nigdy nie nastąpić.

Dlatego poduszka finansowa powinna być uzależniona od naszej sytuacji materialnej. Głównie chodzi o wysokość naszych zobowiązań. Inaczej sytuacja będzie wyglądała, kiedy ktoś ma mieszkanie na własność, a inaczej kiedy musi wynajmować od kogoś. Jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie, to powinien mieć odłożone pieniądze na ok. 3-6 rat czynszu. W razie utraty pracy zamiast martwić się o to, skąd wziąć pieniądze na czynsz, można skoncentrować się na szukaniu nowej pracy lub innego źródła zarobku. Taka sytuacja ponadto będzie korzystna dla naszej psychiki. Utrata pracy i brak poczucia bezpieczeństwa jest bowiem źródłem stresu i frustracji.

Dlaczego inwestorzy z całego świata decydują się na złoto?

Złoto to świetny sposób na zabezpieczenie się przed niekorzystnymi zmianami gospodarki od setek lat. Jego wartości nie zmanipulują żadne rządy lub niewłaściwe decyzje administracyjne, lub finansowe. Wszystko z uwagi na to, że złoto cieszy się społeczną akceptacją dosłownie od tysięcy lat. Chociaż metale szlachetne od dawna nie stanowią źródła dla naszych systemów płatniczych, nadal mają wartość. Zabezpieczenie w złocie zawsze będzie fantastycznym wyborem z uwagi na to, że metal szlachetny opiera się inflacji. Kiedy nasze portfolio zostanie wypełnione srebrem, złotem, palladem, irydem, czy nawet miedzią, dywersyfikujemy nasze oszczędności. Wszystko za sprawą tego, że nawet podczas załamania finansowego dysponujemy towarem, który jest potrzebny. Metale szlachetne wykorzystujemy w przemysłach technologicznych i estetycznych. Dzięki temu zawsze znajdziemy na nie kupców.

Fot.Pixabay

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here