Pallad to błyszczący metal, który wykorzystujemy w przemyśle. Jest on nam niezwykle potrzebny w różnego rodzaju procesach. Palladu potrzebujemy szczególnie w elektronice i podczas produkcji zaawansowanych przemysłowo produktów. Stosujemy go również niekiedy w stomatologii do produkowania urządzeń medycznych. Chociaż pallad estetyczne przypomina złoto lub platynę, nieco rzadziej wykorzystujemy go podczas produkowania biżuterii. Większość światowych dostaw palladu, z którymi mamy do czynienia opieramy na 46 pierwiastkach. Pallad wydobywamy w różnych lokalizacjach. Największe znane nam kopalnie ulokowaliśmy na kilku kontynentach. Znajdziemy je w Ameryce Północnej, w Afryce oraz w Rosji.

Podsumowanie najważniejszych informacji w związku z palladem

Pallad jest błyszczącym metalem szlachetnym, który używamy w wielu produktach elektronicznych i przemysłowych. Wraz z platyną, rodem, rutenem, irydem i osmem zaliczamy ten metal szlachetny do grupy zwanej platynowcami. Większość dostaw palladu, do których mamy w dzisiejszych czasach dostęp pochodzi przede wszystkim z Rosji i Afryki Południowej. W porównaniu do złota metal ten występuje w przyrodzie ponad trzydzieści razy rzadziej. Uważamy, że to właśnie stąd wysoka cen związana z metalem. Pallad zwijamy w kruszce, które znajdują zastosowanie w różnorodnych obiektach przemysłowych. Zwinięty pallad sprawdza się przede wszystkim w ogniwach paliwowych i w sprzęcie napędzanym energią słoneczną.

Fot.Pixabay

Wyjaśnienie zastosowania i charakterystyki palladu

Pallad jest niezwykle ważnym składnikiem w elektronice. Z uwagi na to wykorzystujemy go w poszczególnych technologiach. Ogniwa paliwowe to jedne z urządzeń technologicznych, których nie stworzymy bez udziału palladu. Ponieważ w niektórych płaszczyznach jego zastosowanie okazuje się niezastąpione, zwraca on uwagę niektórych inwestorów. Wszystko z uwagi na to, że nie zastąpimy go innymi metalami. Pallad to bardzo istotny składnik katalizatorów i innych części motoryzacyjnych. Pallad wraz z platyną, rodem, irydem, rutenem i osmem tworzą grupę pierwiastków określoną jako platynowce. Wszystkie te metale szlachetne charakteryzują się podobnym wyglądem i podobnymi właściwościami estetycznymi. Rzadkość palladu w związku z jego porównaniem do złota wpływa na wysokie ceny metalu. W 2018 roku wydobyliśmy ponad 2000000 ton palladu. Najwięcej wyprodukowała Rosja, ponieważ było to około 85 tysięcy ton. Na drugim miejscy była Republika Południowej Afryki. Z wynikiem 68 tysięcy ton. Stany Zjednoczone wyprodukowały 14 tysięcy ton, z kolei na ostatnim miejscu było Zimbabwe.

Zalety związane z produkcją i pozyskiwaniem palladu

Od roku 1986 do 1996 cena palladu wahała się w wyniku mniej więcej 100 do 150 dolarów za uncję. Z kolei na początku XXI wieku ceny palladu na rynku gwałtownie wzrosły. W latach od 2001 do 2016 ceny palladu były o wiele bardziej zmienne.  Tak naprawdę zaobserwowaliśmy w tych latach najbardziej zmienne ceny tego metalu w historii. W październiku cena za uncję po raz pierwszy podskoczyła do tysiąca dolarów amerykańskich za uncje. To naprawdę imponujące w zestawieniu z poprzednimi cenami, które znamy. Pallad został przez nas włączony do biżuterii stosunkowo późno. Ludzie zawsze preferowali inne metale szlachetne, jeśli chodzi o produkty jubilerskie. Jego estetyczne cechy doceniliśmy dopiero od 1939 roku. Jubilerzy podczas eksperymentów na metalach szlachetnych odkryli, że po zmieszaniu ze złotem daje ciekawy efekt. Rząd Tonga w XX wieku wykorzystał monety do stworzenia waluty metalicznej. Był to pierwszy raz, kiedy zdecydowano na bicie monet płatniczych przy użyciu palladu.

Najważniejsze z zastosowań

Mimo wszystko pallad najlepiej spełnia się w przemyśle. Odgrywa znaczącą rolę wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wytrzymałego surowca. Katalizatory wykonane z palladu są twardsze nawet od platynowych. Dlatego też doceniamy żywotność produktów, które wykonamy za pośrednictwem tego metalu szlachetnego.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here