Czym tak właściwie jest platyna? Platyna jest jednym z najpopularniejszych na świecie pierwiastków, które wykorzystujemy do produkcji technologicznej. Jest to zarówno metal szlachetny, jak i pożądany przez producentów na całym świecie towar. Z platyny korzystamy podczas tworzenia biżuterii, elektroniki, jak i części do samochodów. Oprócz fizycznej formy, którą bardzo często wybierają inwestorzy, z platyny często korzystaliśmy w ramach kontraktów terminowych. Oczywiście platyna w formie funduszu giełdowego to nie jedyny sposób na udział w tym sektorze rynkowym metali. Jak najbardziej tak samo, jak w przypadku srebra i złota magazynujemy platynę w formie fizycznej. Z tą różnicą, że w platynie specjalizuje się znacznie mniejsza ilość inwestorów.

W jaki sposób pojmujemy rolę platyny na ogólnym rynku metali szlachetnych?

Dawno temu platyna została spopularyzowana przez generała marynarki wojennej Antonio de Ulloa. Wprowadził on platynę na europejski rynek. Wydarzenie to miało miejsce dokładniej w 1735 roku. Platyna pozyskała swoją nazwę ze względu na srebrzysty, lekko metaliczny wygląd. Miejscowi nazwali ten metal szlachetny plantin. Obecnie większość platyny na potrzeby technologiczne raz rynkowe wydobywamy w Afryce Południowej. Wydobycie platyny w tym regionie przypada na ponad 80% światowej produkcji. Wychodzi na to, że większość znanych ludzkości złóż platyny odkryliśmy właśnie w Afryce. Drugim co do wielkości producentem tego metalu szlachetnego jest Rosja. Jeśli chodzi o samo wykorzystywanie kruszcu, ponad połowa nakładu trafia na rynek estetyki. Oznacza to, że większość platyny wykorzystujemy w celu przygotowania biżuterii. Pożądamy platynę głównie na rynku biżuterii. Wszystko z uwagi na to, że wygląda niczym srebro, jednak nie matowieje. Ta różnica sprawiła, że platyna lepiej spełniła wymagania estetyczne w branży jubilerskiej. Kluczową charakterystyką platyny jest także jej twardość.

Fot.Pixabay

Kluczowe wnioski na temat kruszcu, którym jest platyna

Platyna to metal, który łączy w sobie najlepsze cechy srebra i złota. Z jedne strony estetyką przypomina połyskujące srebro, jednak nie matowieje. Dodatkowo jest twardsza o złota, co czyni ją wytrzymalszą. Oznacza to, że platyna nie tylko przetrwa potężniejsze uszkodzenia fizyczne, ale także jest odporna na próby czasu. Z platyny korzystamy jednak nie tylko w biżuterii, ale także w branży motoryzacyjnej i niekiedy w elektronice. Jej wysoka cena jest uwarunkowana głównie tym, że platyna jest minerałem rzadszym od złota. Inwestorzy kupują platynę podobnie jak w przypadku srebra i złota. Oznacza to, że bardzo często magazynują fizyczną postać. Jest ona sprzedawana zarówno w formie sztabek, jak i monet. Niektórzy z inwestorów uczestniczą także w funduszach typu ETF. Pozwalają oni na inwestowanie zarówno w firmy zajmujące się wydobyciem samej platyny, jak i w spekulacje. Ceny platyny niestety spadają od kryzysu finansowego, który miał miejsce w 2007. Na topie są inne metale szlachetne.

Rola platyny w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych platyna znajduje bardzo szerokie zastosowanie w jubilerstwie. Wszystko z uwagi na to, że pierścionki wykonane z platyny bywają wybierane częściej od pierścionków ze złota. Głównie z uwagi na powszechnie znane właściwości tego metalu szlachetnego. Platyna w alternatywie do złota jest bowiem wytrzymalsza, twardsza i nie matowieje. Niektóre pierścienie jubilerzy produkują z tak zwanego białego złota. Białe złoto to odpowiednia kombinacja złota i rodu. Rod nadaje takiej biżuterii biały kolor i połysk. Niestety z czasem rod zanika. Tutaj z pomocą przychodzą pierścionki wykonane w pełni z platyny. Oczywiście za taki luksus przyjdzie także nieco więcej zapłacić.

Fot.Pixabay

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here