Terminem srebro określamy metal szlachetny, który od wieków powszechnie wykorzystujemy do produkowania biżuterii, monet oraz zaawansowanej elektroniki obecnie. Spośród wszystkich substancji srebro ma prawdopodobnie najwyższą przewodność elektryczną, co sprawia, że metal ten jest unikalny. Oprócz tego zaraz po złocie jest jedną z niezwykle cennych substancji wydobywczych. Dzięki temu wykorzystujemy w dzisiejszych czasach srebro do przechowywania naszego kapitału. Srebro znalazło swoje zachowanie w niemal każdej światowej kulturze. Wszystko za sprawą drogocennych przedmiotów, które ludzkość wykorzystywała w obrządkach religijnych. Jest ono nie tylko noszone przez nas jako ozdoba podczas ważnych okazji. Kapłani korzystali ze specjalnych srebrnych artefaktów do tego, aby właściwie uczcić święta. Dziś srebro wykorzystujemy głównie w ramach inwestycji i zabezpieczania kapitału. W przeszłości jednak wykorzystywaliśmy srebro przede wszystkim podczas bicia monet. Monety te służyły nam do codziennej wymiany dóbr. Następnie srebro przenieśliśmy do wszystkich zastosowań przemysłowych z uwagi na jego właściwości przewodzące. Dziś chętnie kupujemy je na rynkach towarowych.

W jaki sposób rozumiemy istotę srebra w dzisiejszych czasach?

Metale szlachetne takie jak srebro, złoto, platyna, cenimy przede wszystkim z uwagi na ich niedobór rynkowy. Nieustannie wydobywamy te zasoby w kopalniach, jednak musimy liczyć się z tym, że kiedyś może ich zabraknąć. Oczywiście przeważająca część inwestorów rynkowych preferuje złoto, kiedy zabezpieczamy swoje kapitały lub chronimy przed inflacją. Mimo wszystko srebro także odbieramy jako bardzo wartościowy źródło pieniędzy. Wszystko z uwagi na liczne zastosowanie srebra. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, od stuleci wykorzystujemy srebro podczas produkowania biżuterii i monet. W dzisiejszych czasach jego zastosowanie nieustannie wzrasta z uwagi na zapotrzebowanie w branży przemysłowej. Chociaż przestaliśmy bić monety, z których korzystamy podczas wymiany dóbr, inne przemysły wymagają srebra. Jednym z przykładów jest przemysł fotograficzny. Z drugiej strony wszelkie firmy, które produkują technologię, także wymagają srebra podczas kreowania swoich produktów. Pamiętajmy o tym, że srebro to przede wszystkim kluczowy element w elektronice. Wykorzystujemy je przy produkcji telefonów, telewizorów, jak i innych gadżetów multimedialnych.

Fot.Pixabay

Na co w szczególności zwracamy uwagę na rynku srebra?

Rynkowe ceny spot srebra, to wartości, które inwestorzy zapłacą magazynom za dostarczenie pewnej ilości srebra w danym momencie. Wartości metali szlachetnych, jednakowo platyny, srebra, złota, irydu, palladu wyznaczamy za pośrednictwem uncji. W przeliczeniu na naszą europejską miarę jedna uncja to mniej więcej 28,3 grama metalu szlachetnego. Ciekawostką jest to, że miedź również zajmuje stanowisko wśród metali szlachetnych. Tak jak reszta jest odporna na utlenianie, jednak jej cena oscyluje w niezwykle niskich kwotach. Z uwagi na to w odróżnieniu od srebra, przechowywanie miedzi jest dla nas nieopłacalne. Chociaż ruchy rynkowe głównie oceniamy poprzez zmiany cen złota na giełdach metali, srebro także odgrywa swoją rolę. Srebro ma dla nas kluczowe znaczenie, które implikuje rozumienie potencjalnych towarów rynkowych. Wszystko ze względu na to, że wielu handlowców handluje zarówno srebrem, jak i złotem opierając się na tak zwanych ruchach makro. Ceny srebra zmieniamy w zależności od wielu czynników. Głównie popyt, podaż, inflację.

Co wiemy o historii srebra?

Dowody dotyczące powstawania pierwszych kopalni srebra sięgają jeszcze 3000 lat przed naszą erą. To niezwykle imponujące, że rynek tego metalu szlachetnego istnieje już od ponad 5000 lat. Pierwsze udokumentowane wydobycie srebra miało miejsce na terenie dzisiejszej Turcji. Sto lat przed rozpoczęciem naszej ery hiszpańskie kopalnie srebra słynęły z zasilania gospodarki ówczesnego Imperium Rzymu. Mimo wszystko popularność srebra nie malała. Wręcz przeciwnie. W latach 1000-1500 zwiększyliśmy zapotrzebowanie na ten metal z uwagi na rozwój technologii. Poszukiwania srebra dały początek niektórym wyprawom. Wszystko z uwagi na to, że wiele mocarstw próbowała podbijania lądów, na których znajdowały się kopalnie ze srebrem.

 

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here