Czym są srebrne fundusze inwestycyjne i w jaki sposób pojmujemy ich funkcjonalność na dzisiejszym rynku finansowym? Fundusze srebra notowane na rynku finansowym, to przede wszystkim świetne źródło namacalnych aktywów. Aktywa te są utrzymywane w zaufaniu dzięki zwierzchnikom, którzy zajmują się zarządzaniem magazynami wartości. W przypadku metali szlachetnych najczęściej mamy do czynienia z funduszami powierniczymi. Fundusze powiernicze zapewniają podmiotom dostęp do pewnej ilości srebra, którą określamy ścisłą umową. Innymi słowy, fundusze ETF, to prawo do określonej umową ilości srebra. W funduszach srebra inwestujemy w twarde aktywami. Notujemy je za pośrednictwem zaufania powierników, którzy dbają o dystrybucję metalu. Tego rodzaju fundusze postrzegamy nie tylko jako magazyn wartości, ale także jako potencjalne zabezpieczenie przed inflacją. Same fundusze dają nam świetne możliwości dotyczące zachowania płynności aktywu. Są one wówczas przedmiotem, którym obrócimy w niezwykle prosty i przejrzysty sposób. Najważniejszą cechą jest jednak to, że stanowią one łatwy dostęp dla wszystkich inwestorów indywidualnych.

Zrozumienie srebrnych funduszy inwestycyjnych typu ETF

Srebrne fundusze inwestycyjne typu ETF charakteryzujemy przede wszystkim jako środki, które usprawniają dzisiejszy handel trudnymi do przetransportowania wartościami. Dzięki nim śledzimy także w bardzo łatwy sposób dokładne ceny srebra na otwartym rynku. Jednym z pierwszych funduszy inwestycyjnych typu ETF, który wprowadziliśmy na rynek, był Silver Trust oraz Ishares. Do dziś są one zarządzane poprzez Barclays Global Investors. Wprowadzenie tego podmiotu na rynek handlu metalami szlachetnymi miało miejsce w 2006 roku. Wiemy zatem, że srebrne fundusze ETF podobnie do funduszy inwestycyjnych, które obracamy wokół złota, wprowadziliśmy na początku tego wieku. Otworzyliśmy tym samym niezwykle atrakcyjne możliwości powiązane z dualistycznym rynkiem. Wszystko za sprawą tego, że fundusze spełniają wymagania zarówno inwestorów indywidualnych, jak i inwestycji instytucjonalnych. Fundusze w postaci metali szlachetnych, które dotyczą srebra, platyny, złota, są niezwykle atrakcyjne z uwagi na zabezpieczenie przed inflacją. Za pomocą tego rodzaju rozwiązań sprawiliśmy, że obrót metalami szlachetnymi stał się niezwykle prosty.

Fot.Pixabay

W jaki sposób implikujemy podatki w funduszach inwestycyjnych powiązanych ze srebrem?

Jako inwestorzy przede wszystkim rozumiemy, że rezerwy finansowe są zmuszone do opodatkowania srebra, które znajdziemy na notowanych giełdach metali szlachetnych. Zakupione fundusze odpowiadają fizycznej wartości, dlatego też opodatkowujemy je zgodnie z tym, jaki towar kryje się za papierowymi inwestycjami. Fundusze związane ze srebrem opodatkowujemy jako długoterminowe inwestycje, które podlegają pewnej stopie zwrotów. Zyski kapitałowe z kolei rozliczamy ze wszystkiego, z czego czerpaliśmy zarobki przez okres dłuższy od roku. Fundusz srebra postrzegamy wówczas jako należności kolekcjonerskie.

Fundusze srebra typu ETF to środek dywersyfikacji finansowej

Nieustanne fluktuacje cenowe na rynku powodują, że inwestorzy zwracają najwięcej uwagi na zmiany w cenach ich osobistego portfolio. Odpowiednie ulokowanie kapitału jest jedynym zabezpieczeniem przed dynamicznymi zmianami w cenach wśród poszczególnych aktywów rynkowych. Tymczasem metale szlachetne zdają się oferować nam całkiem bezpieczne miejsce na ulokowanie kapitału. Wszyscy za sprawą tego, że ich cena zmienia się nieznacznie. Dla porównania wystarczy, że spojrzymy na rynek kryptowalutowy. W tym przypadku cena konkretnego aktywu może urosnąć lub spaść nawet o kilkanaście procent przez noc. Tak dynamiczne zmiany w cenie zupełnie nie sprzyjają wszystkim inwestorom, którzy poszukują dobrego magazynu wartości. Magazyn wartość posłuży nam wówczas jedynie do zabezpieczenia pewnej ilości pieniędzy przed inflacją. Status bezpiecznej przystani w rynku metali szlachetnych przyciąga coraz więcej inwestorów. W dzisiejszych czasach widzimy, że po srebro sięgają głównie inwestorzy indywidualni. Wszystko z uwagi na to, że srebro oferuje nam całkiem przystępne ceny w odróżnieniu od aktywów na rynku złota i platyny.

Fot.Pixabay

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here