Zaraz po złocie srebro jest jednym z najczęściej wybieranych przez nas metali szlachetnych. Srebro stanowi fantastyczny magazyn wartości, z którego korzystamy dosłownie od setek lat. Od wieków używamy srebra jako waluty oraz środka do produkowania biżuterii, oraz przedmiotów codziennego użytku. Obecnie operujemy wieloma różnorodnymi instrumentami, które pozwalają nam na handel srebrem i innymi metalami szlachetnymi. Korzystamy z certyfikatów na srebro, funduszy inwestycyjnych, a także z produktów, które opieramy na wzajemnej wartości. Dziś postaramy się nieco przybliżyć rynkową sytuację związaną z kontraktami i certyfikatami na srebro. Systemy te zazwyczaj wykorzystujemy w środowisku inwestycji instytucjonalnych. Co należy zatem wiedzieć o handlu kontraktami ze srebrem?

Podstawy na temat handlu kontraktami i certyfikatami

Zrozumienie handlu kontraktami i certyfikatami srebra opieramy na bezpośrednich przykładach wśród producentów. Zacznijmy od prostego przykładu. Pewna firma uzyskuje możliwość zwycięstwa kontraktu, który pozwoli jej na przygotowywanie srebrnych medali. Kontrakt na dostawę srebrnych medali będzie wówczas dotyczył konkretnego wydarzenia sportowego, z którym powiążemy całą sprzedaż. Posłużymy się teraz przykładową wartością. Producent będzie zmuszony do przygotowania dziesięciu kilogramów srebra niezbędnego do wybicia odpowiedniej ilości medali. Kontrakt dotyczy wówczas aktualnej ceny srebra. Przykładowy kontrakt na srebro pozwoli producentowi, który chce zabezpieczenia przed fluktuacjami cen zablokować wartość. Z tego powodu kontrakty będą dotyczyły cen w okresie, które ujmujemy za pośrednictwem umowy. Kontrakt rozwiązuje pewne problemy związane ze zmianami cen. Dzięki temu produkt, który dostarczy producent, zawsze oscyluje w podobnej wartości. Pamiętajmy tym samym o tym, że kontrakty na srebro dotyczą pewnej ramy czasowej. Przykładowo cena srebra ujęta w kontrakcie może obowiązywać przez pół roku. Po tym czasie będziemy potrzebowali kolejnego kontraktu blokującego cenę.

Fot.Pixabay

Druga strona medalu

Z drugiej strony pamiętajmy, że kontrakty na srebro bywają nieco bardziej skomplikowanymi formami handlu. Pomagają nam one jednak bezsprzecznie w poradzeniu sobie z niewygodnymi zmianami na rynku. Godne uwagi jest to, że właściciele kopalni, którzy produkują pewne ilości metalu szlachetnego, również korzystają z kontraktów. Kiedy martwią się o to, że cena srebra spadnie, właściciele korzystają z krótkoterminowego zajęcia pozycji na rynku. Dzięki temu zawierają w specyficznym kontrakcie kwotę, w jakiej sprzedadzą swoje nakłady metali szlachetnych. Kontrakty gwarantują nam, że w określonym przedziale czasowym sprzedamy dobra finansowe po ustalonej wartości. Dla przykładu założymy, że dwa podmioty założą między sobą kontrakt na srebro w cenie 10 dolarów za uncję. Do momentu wygaśnięcia kontraktu jedna strona zgadza się na zakup metalu po ustalonej wcześniej cenie niezależnie od zmian rynkowych. Takie przypadki prawdopodobnie pomagają nam na ustabilizowanie rynku. Dzięki temu zarówno kupujący, jak i sprzedający otrzymują pieniądze oraz dobra po ustalonej przez siebie wartości.

Jak obsługujemy procesy rozliczeniowe w przypadku kontraktów na srebro?

W przeważającej większości na stanowisku handlowców krótkoterminowych nie przejmujemy się właściwościami związanymi z dostawą określonego dobra materialnego. Wszystkie niezbędne pozycje warunkujemy w kontrakcie, dzięki czemu czerpiemy korzyści gotówkowe ze sprzedaży przed wygaśnięciem umowy. Reasumując handel srebrem, musimy pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach metal ten jest dobrem obarczonym wysokim ryzykiem. Wszystko z uwagi na to, że dzisiejsze metale szlachetne wiążemy z wysokimi zmianami cen na rynku. W prawdziwym świecie jako handlowcy musimy być świadomi przede wszystkim tego, że kontrakty terminowej wymagają umiejętności. Zawieranie kontraktu, który pozwoli na stabilizację cenową, bardzo często ratuje zarówno kupca, jak i sprzedawcę. Mimo wszystko zawieranie odpowiednich kontraktów wymaga niezwykle wprawnej wyceny codziennych zmian cenowych. Handel kontraktami na srebro polecamy jedynie doświadczonym traderom, którzy nie boją się podejmowania ryzyka.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here