Złoto jest błyszczącym materiałem, który uwielbiamy za jego właściwości. Jest metaliczne, łatwe do przetopienia i do magazynowania, dzięki czemu stanowi świetny magazyn wartości. Produkujemy z niego różnorodne monety, sztabki, biżuterię. Złoto nie rdzewieje, nie koroduje i nie gnije. Złoto w rzeczywistości jest trudne do porównania z innymi dobrami materialnymi. Niektórzy powiadają, że złoto jest po prostu złote i dokładnie za to je kochamy. Co więcej, metal ten jest cenny nie tylko w naszym wyobrażeniu, ale także w naturalnej rzeczywistości z uwagi na jego zastosowanie. Dlaczego jednak uznajemy złoto za globalny środek wymiany? Dlaczego srebro pomimo tego, że jest również jednym z metali szlachetnych, spadło na drugie miejsce w boju? Co więcej, mamy w świecie metali szlachetnych również do czynienia z biedną, starą miedzią. Ma ona wiele tych samych właściwości co złoto, a jednak nie jest opłacalnym źródłem wartości. Dziś znajdziemy na te pytania i sformułujemy kluczowe wnioski związane ze złotem.
Przyjrzymy się temu jakie miejsce złoto zajmuje w gospodarce
Złoto w gospodarce monetarnej i w portfelach inwestorów od zawsze było niezwykle istotnym materiałem wśród metali szlachetnych. Dlaczego jednak od dosłownie tysięcy lat jest dla nas tak cennym zasobem? Według niektórych rachunków, które przeprowadzamy w zestawieniu z historią, nie zawsze stanowiło alternatywną inwestycję. Tak naprawdę pomimo tego, że zawsze je ceniliśmy, nie zawsze było tak popularnym metalem szlachetnym. Mimo wszystko inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, kiedy sięgamy po złoto i dlaczego. Tak naprawdę większość osób rozumie to, że złoto jest odporne na różnorodne kryzysy i inflację. Dzisiejsza presja waluty fiducjarnej sprawiła, że coraz częściej wybieramy je w celu magazynowania naszych wartości. Dzisiaj omówimy ryzyko i różnorodne możliwości związane z posiadaniem złota w celach inwestycyjnych. Niektórzy kupują je w celu przechowywania przez długie lata. Z kolei inni poszukują metody na dynamiczne jednodniowe zyski. Handel złotem na rynku towarowym odgrywa z tego powodu ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ceny kruszcu.
Złoto w formie aktywa inwestycyjnego i zabezpieczenia na trudne czasy
Zanim przejdziemy do mody na złoto, pamiętajmy o tym, że metale szlachetne są związane z pewnym entuzjazmem rynkowym. Bardzo często ten entuzjazm odpowiada na pompowanie cen danego kruszcu. Na rynku metali szlachetnych złoto niewątpliwie doświadczyło jednego z największych entuzjazmów. Spójrzmy zatem na kilka powodów, które sprawiły, że złoto jest tak dobrze postrzegane wśród inwestorów i szarych obywateli. Zapamiętajmy, że pomimo ogólnego pozytywnego odbioru, złoto nadal wiąże się z pewnymi kłopotami inwestycyjnymi. Głównym problemem złota jest to, że w odróżnieniu od innych towarów, nie zużywamy go i nie konsumujemy. Wystarczy, że spojrzymy na aktywa takie jak ropa lub pszenica. Są to towary odzwierciedlające pewną wartość, które spożywamy. Z kolei złoto w każdej postaci nadal przetapiamy i przetwarzamy na inne kształty. Co za tym idzie, złoto nie jest nigdy zużywane. Po prostu zmienia właściciela. Raz wydobyte złoto pozostaje z nami świecie. Pamiętajmy o tym, że baryłka ropy, jak i jedzenia bezpowrotnie znikają.
Konsumpcja towarów na tle rynku złota
Ziarna pszenicy spożywamy my ludzie lub nasze zwierzęta. Gaz utlenia się do naszej atmosfery po wykorzystaniu go w formie paliwa. Złoto zamykamy w sztabach, w sztuce lub innej formie estetyki. Chociaż wykorzystujemy je do wielu zastosowań, nadal pozostaje go tyle samo. Z tego powodu klasyczne argumenty podaży rynkowe nie zawsze sprawdzają się w przypadku metali szlachetnych, które odzyskujemy. Nawet jeśli popyt na metal wyschnie, podaż rośnie w czasie.