Jaki jest standard złota i czym się charakteryzował w historii finansów? Czyli powiemy dzisiaj o tym, co jest godne uwagi w systemie opartym na standardzie złota. Standard złota to pewnego rodzaju stosowany dawniej przez państwa reżim finansowy. Istniał on przede wszystkim w systemach monetarnych. Instytucje finansowe, które należały do rządu, w standardzie złota dowolnie manipulowały jego dystrybucją i powszechną akceptacją. Standardy złota odnoszą się też jednak do systemów płatniczych, które respektowały gotówkę lub bilon oparty na złocie. Niemal wszystkie państwa dawniej opierały swoje systemy płatnicze na podstawie złota. Odnosiliśmy wówczas siłę pieniądza do parytetu między złotem i poszczególnymi walutami. Jakie kluczowe wnioski dzisiaj z tego wyciągamy? W ramach tego rodzaju systemów zarówno złote monety, jak i banknoty opierały się na aktualnym kursie złota. Kursy z kolei były ustalane przez państwo. Papierowe banknoty, z których ludzie korzystali podczas standardu złota, były odzwierciedleniem pewnej ilości kruszcu. Dlatego też miały swoje pokrycie.

W jaki sposób dokładnie działały standardy złota?

Kiedy panowały standardy złota, rządy powiązały wartości banknotów bezpośrednio z pewnymi ilościami złota, które były zabezpieczeniem magazynowanym w państwowym skarbcu. Oznacza to, że tam, gdzie panowały standardy złota, krajowe waluty związano ściśle ze złotem posiadanym przez kraj. W przypadku standardu złota zamienialiśmy papierowe pieniądze na złoto i odwrotnie. Kraje, które stosowały takie standardy, ustalały odgórne ceny sprzedaży i skupu poszczególnego metalu szlachetnego. Dzięki cenom, które nie podlegały wahaniom rynkowym, mieliśmy dostęp do waluty bezpiecznej od inflacji. Standardy złota kojarzymy przede wszystkim z systemami, których nie opieramy na pieniądzu fiducjarnym. Dzięki temu społeczeństwo korzystało z pieniędzy, które miały realną wartość. Wszystko z uwagi na to, że ich banknoty były wymieniane w rezerwach finansowych na fizyczne złoto. W ten sposób unikaliśmy pieniędzy, które uznawano za cenne tylko z uwagi na to, że rządy tak mówiły. Godne uwagi jest również to, że istniały różne standardy złota. Niektóre respektowały banknoty, inne jedynie fizyczne kruszce.

Fot.Pixabay

Dlaczego tak chętnie wybieraliśmy złoto od zarania dziejów?

Wielu zwolenników systemów wartości opartych na dobrach fizycznych zawsze wybierało złoto lub srebro z uwagi na użyteczność tych metali szlachetnych. Złoto ma przede wszystkim zastosowanie, które nie podlega właściwościom pieniężnym. Chociaż doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że kiedyś swobodnie wymienialiśmy je na użytkową gotówkę. Mimo wszystko pamiętajmy o tym, że złoto podobnie jak i srebro ma zastosowanie nie tylko w branży estetycznej. Złota potrzebujemy do wielu działań przy produkcji technologii. Złoto jest niezbędnym metalem szlachetnym, który pożytkujemy podczas produkowania urządzeń elektronicznych i dentystycznych. Jest metalem, który ma bardzo elastyczny wachlarz zastosowań. Złoto przetapiamy w prosty sposób, dzięki czemu odzyskujemy jego wartości bez większych problemów. W przeciwieństwie do diamentów złoto z biegiem czasu nie traci swojej wartości. Żadne sposoby nie pozwalają na idealne podrobienie złota. To kolejna z jego zalet. Dodatkowo ma stały zapas, który zabezpiecza wykorzystywanie złota w obiegu przed inflacją.

Na jakie wady i zalety standardu złota zwracamy waszą uwagę?

Stosowanie standardu złota ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest prawdopodobnie zachowanie stabilizacji wśród cen. Jest to długoterminowa zaleta, która zabezpiecza społeczeństwo przed nagłymi wzrostami cen z uwagi na manipulacje rządzących. Rządy, które opierały waluty na standardzie złota, nie mogły w przeszłości zdegradować wartości pieniądze. Tym samym uniemożliwiło to swobodne podwyższanie cen w sektorze gospodarczym. Standardy złota wykorzystywane między państwami miało jeszcze jedną bardzo istotną zaletę. Zmniejszały one niepewności w handlu poza granicami państw.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here