Wiele funduszy powierniczych w dzisiejszych czasach przetrzymuje sztabki złota, jak i monety. Spółki dysponują takimi zasobami w ramach portfeli inwestycyjnych. Mimo wszystko dla inwestorów detalicznych istotne jest to, że jedynie kilka funduszy zajmuje się bezpośrednio inwestowaniem w złoto. Tak naprawdę większość z nich korzysta z metali szlachetnych tylko w formie dywersyfikacji pewnej części portfela. Reszta funduszu zwykle opiera się na zupełnie innych towarach i dobrach inwestycyjnych. Czy nadal inwestujemy jednak w fundusze powiązane ze złotem? Większość osób chętnie wzbogaca swój portfel o fundusz złota. Mimo wszystko w celu zrozumienia tego wyboru zwrócimy waszą uwagę na kilka zalet powiązanych z funduszami złota. Charakteryzują się oni przede wszystkim łatwym i przejrzystym dostępem do konta maklerskiego. Nie potrzebujemy żadnych indywidualnych badań rynkowych do rozpoczęcia inwestycji. Dodatkowo wiele z funduszy inwestuje w indeksy spółek górniczych. Fundusze ETF dzięki tym metodom będą stanowiły fantastyczne źródło do ulokowania pieniędzy dla pasywnych inwestorów detalicznych.

Inwestowanie w kontrakty terminowe oparte o złoto i inne opcje dywersyfikacji

Kontrakty terminowe to pewnego rodzaju umowa na sprzedaż lub kupn, w tym przypadku złota w określonym terminie. Umową opartą na kontrakcie określamy nie tylko konkretną datę, ale także ilości i okoliczności sprzedaży danego towaru. W dzisiejszych czasach kontrakty terminowe na złoto stały się niezwykle pożądaną formą inwestycji. Uważamy, że stało się tak z uwagi na wygodę, którą oferują. Przede wszystkim nie martwimy się kosztami powiązanymi z magazynowaniem. Dzięki temu, że wszelkie ilości złota figurują jedynie w umowie, kontrakty zwalniają nas z obowiązku przechowywania metali szlachetnych. Dla inwestorów detalicznych takie magazynowanie większej ilości metalu zwykle bywa niezwykle uciążliwą czynnością. Kontrakty terminowe bardzo często reprezentują duże ilości złota lub innego kruszcu rynkowego. Mimo wszystko uważamy, że są one bardziej odpowiednie tylko dla doświadczonych inwestorów. Dla ludzi takich, którzy mieli czas na zapoznanie się z rynkiem. Chociaż prowizje są bardzo niskie, różne specyfikacje kontraktów wymagają od zamawiającego fachowej wiedzy i umiejętności.

Fot.Pixabay

Firmy zajmujące się wydobywaniem złota

Inwestowanie bardzo często opieramy na kapitałach firm, które od lat parają się wydobywaniem złota. Dzięki profilom ich stałego działania doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że są wypłacalnymi i bezpiecznymi. Niektóre z firm oprócz wydobywczych zajmują się także bezpośrednią rafinacją złota, dzięki czemu inwestowanie w ich działania sprzyja podczas hossy. Inwestowanie w takie spółki to dla nas prawdziwa gratka, dzięki której znowu unikamy odpowiedzialności za magazynowanie dużych ilości metali szlachetnych. Metody inwestycyjne opierane na złocie zazwyczaj oferują nam też mniejsze ryzyko od innych części rynku. Największe firmy, które zajmują się dziś wydobywaniem złota, chwalą się przede wszystkim zglobalizowanym wpływem. Dzięki temu, że część z nich działa globalnie, łatwiej oszacujemy to, jaki wpływ wywierają na rynek. Jednym ze sposobów, które pozwalają dużym firmom na zabezpieczenie się przed stratami, to bezpośrednia własność. Przypominamy wszystkim, którzy dopiero wchodzą w ten rynek, że badanie wypłacalności spółek i ich charakterystyki to absolutna podstawa w inwestowaniu.

Rynek złota od strony estetyki, czyli złota biżuteria i kosztowności

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niemal połowa światowego rynku złota jest dzisiaj wykorzystywana do produkcji złotej biżuterii. To naprawdę imponująca liczba z uwagi na to z jak potężną produkcją mamy tutaj do czynienia. Wraz ze wzrostem populacji i corocznym podsumowaniem rynku, zauważamy, że zapotrzebowanie na złoto w formie estetycznej rośnie. Z drugiej strony na rynku biżuterii nabywcy bywają nieco wrażliwi. Objawia się to tym, że kupują oni znacznie mniej, gdy ceny rosną.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here