Od czasów starożytnej cywilizacji po dzisiejsze systemy bankowe złoto stanowiło dla nas prawdopodobnie jeden z najważniejszych materiałów pod względem wartości. Dzisiaj inwestorzy sięgają po złoto głównie z uwagi na to, że pozwala nam na uchronienie kapitału przed zgubnymi wpływami inflacji. Wielu czołowych doradców na rynku inwestycyjny wielokrotnie sugeruje zarówno inwestorom instytucjonalnym, jak i detalicznym ulokowanie pieniędzy w metalach szlachetnych. Między innymi wskazują tutaj na złoto i srebro z uwagi na obniżenie potencjalnej straty wartości portfela inwestycyjnego. W dzisiejszym wpisie omówimy możliwości związane z ulokowaniem naszych oszczędności w złocie. Sprawdzimy, które formy inwestycji dają bezpośredni dostęp do złota. Przeanalizujemy je pod kątem tego, które z nich okazują się faktycznie dobrą formą inwestycji. Jeśli jesteście zdecydowani na ulokowanie części swoich pieniędzy w złocie, jednak nie wiecie, jak to zrobić, pomożemy wam. Najstarszym i najpewniejszym sposobem jest oczywiście posiadanie złota w formie fizycznej. Nie każdy ma jednak do tego predyspozycje.

Kupowanie złota w formie sztabek, czyli standardowe kruszce

Kruszce metali szlachetnych to przede wszystkim najstarsza forma inwestowania, która cieszy się największą akceptacją i wysokim zaufaniem społecznym. Kupowanie złota w formie sztabek prawdopodobnie stanowi najłatwiejszą i najszybszą formę zabezpieczenia swojego kapitału. Chociaż najczęściej złoto fizyczne kojarzy nam się ze sztabkami, w rzeczywistości kruszce metali szlachetnych dostaniem w różnej postaci. Kruszce to tak naprawdę złoto, srebro, platyna lub każdy inny metal szlachetny w czystej formie. Niekoniecznie zostaje on jednak uformowany w sztabkę, chociaż jest to preferowana metoda. Wszystko z uwagi na to, że sztabki są najłatwiejsze w przechowywaniu. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że złoto w sztabkach wnosi do naszego portfolio inwestycyjnego pewne walory estetyczne. Złoto kupowane w formie kruszcu charakteryzuje się głównie certyfikowaną przez spółki wagą i czystością metalu. Ze względu bezpieczeństwa producenci sztabek złota w dzisiejszych czasach dołączają do nich numery seryjne. Chociaż ciężkie sztabki złota są niezwykle imponujące dla oka, niekiedy upłynnienie takiej formy złota bywa trudną realizacją.

Fot.Pixabay

Złote monety, czyli druga z najpopularniejszych form fizycznych

Suwerenne rządy tego świata od dziesięcioleci emitują pewne ilości złota. Monety kupujemy powszechnie od certyfikowanych dealerów metali szlachetnych oraz od spółek finansowych. Monety bulionowe oferują zazwyczaj w przypadku inwestycji w metal fizyczny wiele zalet. W jaki sposób charakteryzujemy najważniejsze zalety złota w formie monet? Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, że złote monety często wybijamy w nieco mniejszym formacie. Dzięki temu w razie potrzeby o wiele łatwiej upłynnimy nasze należności w fizycznych metalach szlachetnych. Za pośrednictwem tych metod produkcji wiele osób uważa, że monety są o wiele wygodniejsze od sztabek na rynku metali szlachetnych. Godne uwagi jest również to, że renomowani sprzedawcy znajdują się w niemal każdym dużym mieście. Dzięki temu korzystamy z tego rodzaju usługi niezależnie od naszej lokalizacji. Dodatkowo handel jest niezwykle prosty niezależnie od tego, czy sprzedajemy, czy też kupujemy. Zachowajmy jednak ostrożność i czujność. Niektóre złote monety mają wartości numizmatyczne. Za sprawą tego ich wartość rośnie.

Złote fundusze ETF i inwestycje powiernicze

Jedna z najważniejszych alternatyw dla bezpośredniego zakupu złota fizycznego to tak zwane fundusze inwestycyjne. Traktujemy je na poziomie podobnym do akcji giełdowych, którymi obracamy za pomocą konta maklerskiego. W każdej części z tych wyspecjalizowanych instrumentów handlowych mamy dostęp do pewnych reprezentatywnych ilości złota. Metoda ta okazuje się zatem wygodną i prostą dla wszystkich inwestorów, którzy nie chcą przechowywania sztabek i monet. Fundusze ETF stanowią zatem świetną alternatywę w szczególności dla inwestorów o nieco mniejszym portfolio.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here