Inwestorzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z handlowaniem, bardzo często śledzą stare ceny srebra i złota. Dzięki temu rozumiemy, w jaki sposób zachowywały się dane aktywa w ciągu dawnych lat. Prawdopodobnie każdy, kto interesował się niegdyś rynkami metali szlachetnych, zahaczył o kilka wykresów. Stosunek złota do srebra, o którym mówimy, jest relacją cenową tych dwóch metali szlachetnych. Oczywiście to złoto jest o wiele bardziej pożądanych aktywem z uwagi na swoją wartość znacznie przewyższającą srebro. Stosunek cenowy na przestrzeni lat zwraca naszą uwagę na to, ile uncji srebra potrzebujemy na pokrycie jednej uncji złota. Jeśli cena złota wynosi przykładowo 1000 dolarów za uncję, z kolei srebra 20 dolarów, to stosunek wynosi dokładnie 50:1. Stosunek srebra do złota to jeden z najstarszych wykresów cenowych, za którym podążamy na rynku. Ceny złota i srebra mają niezwykle dobrze ugruntowaną korelację, dlatego też rzadko odchylają się od swoich pierwotnych wartości.

Co wiemy o historii stosunków srebra do złota?

Jeśli spojrzymy na historyczne wartości obu najpopularniejszych metali szlachetnych, zauważymy szybko, że znaczne rozbieżności cenowe nastąpiły dopiero w XX wieku. Przez dosłownie setki lat stosunek cenowy był zwykle stabilny. Działo się tak z uwagi na to, że za czasów systemów bimetalicznych, rządy regulowały ceny metali szlachetnych dla wprowadzenia ładu i stabilizacji. Dzięki temu, ceny monet niezbędnych do wybijania walut, były bardziej stabilne. Dawno temu Imperium Rzymskie zarządziło, że stosunek srebra do złota wyniesie 12:1. Stosunek uległ zmianie dopiero kilkaset lat później za sprawą banków w Wenecji. Urósł on wówczas do 14:1. Z kolei w 1330 roku spadł do 10:1. Następnie widzimy, że stosunek zależał głównie od lokalizacji, którą poddajemy pomiarom. W niektórych miejscach świata spadał do 9:1, z kolei w innych rósł do 15:1. Z uwagi na odkrycie ogromnym pokładów srebra przez Amerykę, w XX wieku doszło do manipulowania cenami srebra i złota.

Fot.Pixabay

Jak istotne jest znaczenie relacji między cenami srebra i złota w dzisiejszym rozumieniu rynku?

Praktyka handlu na podstawie stosunku srebra do złota jest niezwykle powszechnym zjawiskiem nawet w dzisiejszych czasach na rynku metali szlachetnych. Jeden z najpopularniejszych sposobów na handel, dotyczy wskaźnika zabezpieczenia długiej pozycji na jednym metalu oraz krótkiej pozycji na drugim. Oznacza to, że w takim przypadku inwestorzy kupują jeden z metali, którego cena rośnie. Z kolei sprzedają drugi, którego moc nabywcza spada. Przykładami takich sytuacji, jest masowe wykupowanie srebra przez inwestorów. Jednocześnie wyprzedawali oni złoto z uwagi na to, że jego relacja w stosunku do srebra malała. W ten sposób znacznie zwiększali oni swoje zyski netto. Bardzo często okazuje się, że inwestorzy obecni na rynku metali szlachetnych, traktują wskaźnik złota do srebra jako określenie czasu inwestycji.

Skuteczne strategie na rynku metali szlachetnych

Niewątpliwą zaletą wspomnianej powyżej strategii, jest to, że wielu inwestorów przewiduje zachowania jednego metalu na podstawie stosunku cenowego drugiego. Dzięki takiej zależności strategia potrafi okazać się opłacalna niezależnie od tego, czy ceny srebra lub złota spadają. Za pośrednictwem stosunku złota do srebra mierzymy, ile uncji srebra potrzebujemy do zakupu jednej uncji złota. Za pomocą takiego wskaźnika inwestorzy potrafią niezwykle skutecznie zabezpieczyć swoje aktywa w metalach. Handlują oni wówczas w celu zabezpieczenia pozycji danego metalu na podstawie drugi. Dopiero samo zabezpieczenie takiej pozycji w przyszłości generuje zyski netto.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here