Srebro to metal o wielu różnorodnych zastosowaniach. Potrzebujemy tego metalu szlachetnego nie tylko do bogacenia się oraz przechowywania wartości. W dzisiejszych czasach jest on nam niezbędny w branżach przemysłowych. Do przykładów zaliczymy fotografię, jak i produkcję elektroniki. Srebro świetnie nadaje się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy metalu przewodzącego prąd elektryczny. Oprócz tego oczywiście wykorzystujemy je w estetyce, czyli branży jubilerskiej. Technicznie klasyfikujemy srebro jako metal szlachetny, chociaż jego wartość jest znacznie niższa od złota. Używamy ich w różnych technologiach podczas produkcji. Większość ludzi w krajach rozwiniętych wykorzystuje srebro oraz złoto w postaci przedmiotów codziennego użytku. W 2019 roku Produkcja srebra na całym świecie wzrosła aż do 27000 ton. Ogólne zużycie srebra, które kreujemy w postaci biżuterii, maszyn i przedmiotów multimedialnych wzrosło do ogromnego stopnia. Poniżej przedstawimy kilka państw, które charakteryzują się szczególnie dużą produkcją srebra. Rankingi poniższych krajów opieramy na danych statystycznych pozyskanych z Geological Survey.

Stany Zjednoczone (USA)

Chociaż dawniej to właśnie Ameryka Północna królowała w wydobyciu i obrocie srebra, dzisiaj klasyfikujemy ich dopiero na 10 miejscu. Ponieważ Stany Zjednoczone wyprodukowały ponad 900 ton metrycznych srebra w 2019 roku, uważamy, że jest to nadal imponujący wynik. Do najważniejszych stanów, które przyczyniają się do tak ogromnej produkcji srebra, zaliczymy przede wszystkim Alaskę oraz Nevadę. Wbrew pozorom tak ogromne ilości srebra z tego kraju pochodzą z trzech głównych kopalni. Mimo wszystko oprócz dedykowanych kopalni, produkcja jest wspierana przez 40 innych punktów. Należą do nich punkty wydobywcze zarówno metali szlachetnych, jak i metali nieszlachetnych.

Fot.Pixabay

Argentyna

Na dziewiątej pozycji umieszczamy Argentynę z uwagi na wydobywanie 1200 ton srebra rocznie. Jest to liczba, która dogania niemal roczne wydobycie Boliwii. Całkowite rezerwy kraju nie zostały przez nas określone, brakuje także danych statystycznych. Eksperci jednak oszacowali, że całkowity wzrost produkcji srebra na tamten rok wyniósł mniej więcej 17 procent.

Boliwia

Południowoamerykański naród Boliwii zajmuje miejsce zaraz po Argentynie. W tym kraju znajdziemy ogromne ilości kopalni srebra, co niewątpliwie przyczynia się do obfitego wydobywania metalu. Pragniemy zwrócić uwagę przede wszystkim na kopalnię Cerro Rico de Potosi. Nadal znajdziemy w niej potężne ilości srebra. Złoża srebra w tym miejscu są trzecimi co do wielkości złóż na całym świecie.

Chile

Chile wyprodukowało w 2019 roku niemal 1360 ton metrycznych srebra. Co ciekawe, wielkość całego państwa Chile jest porównywalna z objętością Teksasu. Mimo wszystko państwo to ma zasoby o równowartości ponad 27000 ton srebra.

Australia

Australia jest krajem, który utrzymuje stałą produkcję srebra z roku na rok. Gdy przyjrzymy się statystykom, zauważymy, że Australijczycy dostarczają każdego roku mniej więcej 1400 ton srebra. Chociaż Australia zajmuje jedynie 80% powierzchni Stanów Zjednoczonych Ameryki, ich produkcja metalu szlachetnego jest ogromna.

Polska

W 2019 roku wyprodukowaliśmy ponad 1700 ton srebra w Polsce. Nasze kopalnie plasują się już na piątym miejscu listy. Co ciekawe nasza krajowa produkcja srebra zdaje się brnąć do przodu. W 2019 roku wyprodukowaliśmy aż o 15% więcej srebra niż w 2018. Pomimo tego, że na rynku metali szlachetnych jesteśmy stosunkowo małym krajem, zajmujemy bardzo dobre miejsce. Nasze rezerwy metali wbrew pozorom zdają się całkiem pokaźne.

Meksyk

Meksyk to niezaprzeczalny numer jeden, jeśli chodzi o produkcję czystego srebra na świecie. Rezerwy tego państwa są niewyobrażalne. W 2019 roku kraj ten wyprodukował aż 6300 ton czystego srebra, które pochodzi z ich obfitych złóż. Jest to nieprawdopodobnie wysoka liczba metalu. Niemal sześć razy większa od naszego rodzimego wydobycia. Co więcej, Meksyk wydobywa coraz więcej metalu z roku na rok. W 2018 wydobyli prawie 200 ton mniej niż w 2019.

Fot.Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here