Inwestorzy, którzy kupują dzisiaj złoto, dokonują tej czynności najczęściej za pośrednictwem formy fizycznego kruszcu. Jest to klasyczna inwestycja, z której korzystamy dosłownie od tysięcy lat. Okazuje się jednak, że w dzisiejszych czasach mamy dostęp do znacznie większego wachlarza inwestycyjnego. Pomimo tego, że zainwestujemy jedynie w złoto, nadal do dyspozycji mamy aż kilka form ulokowania kapitału. Dziś wyposażymy się nie tylko w odlane złoto w formie sztabek, monet lub medali. Za pośrednictwem funduszy, które podlegają metalom szlachetnym, nabywamy dzisiaj w wygodny sposób akcje giełdowe. Kupujemy wówczas akcje należące do górników srebra lub złota. Dodatkowo inwestujemy w firmy, które skupują i magazynują metale szlachetne w formie fizycznej. W ten sposób jako inwestorzy dokładamy swoją cegiełkę do takiego skarbca. Dla wielu osób złoto stanowi pewnego rodzaju barbarzyński relikt, który opieramy na wartościach monetarnych z przeszłości. Chociaż niewielu podziela to zdanie, faktycznie wypieramy dzisiaj złoto masywnym obrotem papierowego pieniądza na całym świecie.
Co krytycy mówią na temat inwestycji w złoto dzisiaj?
Wielu ludzi powiązało wartości złota jedynie z reliktem przeszłości. Wszystko za sprawą tego, że w nowoczesnym społeczeństwie korzystamy jedynie z walut fiducjarnych. Nie opieramy ich na żadnych sensownych namacalnych materiałach. Z tego powodu ludzie zapomnieli o wartościach, które zabezpieczają skarbce państwa. W naszym nowoczesnym środowisku naturalne jest to, że akceptowanym społecznie pieniądzem jest waluta papierowa. Niektórzy krytycy powiadają dzisiaj, że największą zaletą złota jest jego użytkowanie w branży jubilerskiej. Na drugim końcu spektrum z kolei znajdziemy opinie dotyczące tego, że złoto to aktyw o nieodłącznych cechach. Inwestorzy utrzymują ja w bezpiecznych portfelach. Do jakich kluczowych wniosków dzięki temu dochodzimy? Godne uwagi jest to, że w Gold Bugs nadal zachęcają wielu inwestorów do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego za pomocą metali szlachetnych. Zdaniem doświadczonych inwestorów złoto jest jednym z najlepszych materiałów, który zabezpieczy nas przed inflacją. Mimo wszystko nie określamy złota jedynie jako zabezpieczenia przed inflacją. Samo posiadanie złota to jednak pewne ryzyko.
Krótka historia złota, która zdradzi nam kilka informacji o tym kruszcu
Zrozumienie złota w pełni wymaga od nas przeanalizowania jego historii z uwagi na to, że mamy do czynienia z wiekami. Chociaż historia złota rozpoczęła się mniej więcej 2000 lat przed naszą erą, dopiero kilkaset lat później działało ono jako waluta. Wszystko za sprawą tego, że już wiele tysięcy lat temu Egipcjanie opracowali sposób na wykonywanie biżuterii za pośrednictwem metali szlachetnych. Już ponad 500 lat przed naszą erą kupcy rozmyślali nad stworzeniem znormalizowanej i akceptowanej formy płatności, która będzie łatwo rozumiana. Metale szlachetne zdawały się wówczas idealnym do tego magazynem wartości. Na początku padło oczywiście na złoto. Dzięki walucie tworzonej ze złota ludzie znacznie uprościli sobie handel. Stworzyli złote monety, które odlewali z pewnymi lokalnymi pieczęciami. Nie było to dla nich problemem technologicznym z uwagi na to, że już od setek lat wykonywali biżuterię ze złota. Pojawienie się złota jako pieniądza szybko rozprzestrzeniło się przez Afrykę, Azję, Europę i Amerykę.
Co wiemy na temat standardu bimetalicznego w Ameryce?
Rządy Stanów Zjednoczonych przez bardzo długi okres kontynuowały praktyki związane z akceptowaniem złota w formie pieniądza. W 1792 roku stworzyli tak zwany standard bimetaliczny. Opierał on się na założeniu, które nakazywało zabezpieczać wszystkie waluty w metalach szlachetnych. Przykładowo jeden dolar amerykański był odpowiednikiem 24,75 ziaren złota. Innymi słowy, w standardzie bimetalicznym pieniądze odzwierciedlano dwoma metalami szlachetnymi. Było to zarówno srebro, jak i złoto. Wszystkie deponowane monety reprezentowały te dwa metale.