Złoto znane jest nam jako pewna forma inwestycji od zarania dziejów. Z wiedzy historycznej wiemy o tym, że jako ludzkość korzystaliśmy ze złota już pięć tysięcy lat temu. To imponujące, że tak dawno temu znaleźliśmy materiał, który do tej pory odzwierciedla dobra materialne. Dziś poruszymy jednak nieco bardziej specyficzną charakterystykę związaną z metalami szlachetnymi. Powiemy sobie o tym, czym są metale lokacyjne w formie sztabek. Sztabki to pewna forma metalu szlachetnego, do której wykorzystaliśmy 99.99% lub 99,5% docelowego metalu. Oznacza to, że sztabka złota będzie składała się niemal w pełni z czystego przetopionego złota. Reszta zawartości to śladowe ilości dodatkowych metali, które zwiększają wytrzymałość i długowieczność sztabki. W dzisiejszych czasach ze złota korzystamy najczęściej w postaci aktywów rezerwowych. Z tego powodu bardzo często banki wybierają je w celu magazynowania pieniędzy. Za pośrednictwem przechowywania dużej ilości sztabek złota zabezpieczamy państwowe rezerwy finansowej nakładem w formie fizyczne wartości.
Produkowanie sztabek złota w związku z rosnącymi trendami na rynku
Pamiętajmy o tym, że zanim stworzymy sztabki złota do przechowywania określonej wartości kapitałowej, najpierw musimy je znaleźć. Złoto odkrywamy za pośrednictwem firm wydobywczych, które parają się wydobywaniem oraz obróbką poszczególnych metali. Złoto znajdujemy w glebie. Matka natura tworzy je w postaci zmineralizowanej skały lub w postaci rudy złota. Rudy złota są wykopywane przez górników w specjalnie do tego przeznaczonych kopalniach. Godne uwagi jest to, że dzisiejsze metody wydobywania złota głównie opierają się na wykorzystaniu odpowiednich procesów chemicznych. Dobrym przykładem jest wydobywanie rudy złota przy użyciu chemikaliów lub ekstremalnego ciepła. Firmy wydobywcze i górnicy pozyskują to, co nazywamy kruszcem w czystej postaci. Dopiero z tej formy formujemy metale w bardziej przystępne kształty. Robimy to przede wszystkim po to, aby stanowiły źródło prostych do przechowywania wartości.
Jak zestawimy sztabki w porównaniu z czystymi metalami szlachetnymi, takimi jak surowe srebro i złoto?
Przechowywanie metali szlachetnych w postaci sztabek, monet lub innych odlewów to bezsprzecznie niezwykle wygodna forma ulokowania swoich pieniędzy. Nawet w dzisiejszy czasach kruszce, które pochodzą z metali szlachetnych, uznajemy za pieniądz ze względu na jego wartość. W związku z tym wiemy, że banki i rezerwy finansowe często wykorzystują złoto do przewożenia dużych ilości pieniędzy. Złoto jest jednak wybierane nie tylko przez inwestorów instytucjonalnych. Jeszcze bardziej preferujemy je jako inwestorzy indywidualni. Głównie ze względu na to, że złoto pozwala nam na ulokowanie pieniędzy niezależnie od kwoty. Nawet kiedy dysponujemy małą ilością środków, zakupienie odpowiednio niewielkiej ilości złota jest bardzo łatwe. Z powodu dzisiejszych reklam i właściwości estetycznych złota, jest ono jednym z najczęściej rozprzestrzenianych aktywów na rynku. Pamiętajmy jednak o tym, że złoto i srebro kupujemy nie tylko w fizycznej formie. Metale szlachetne znajdziemy także na giełdach finansowych w postaci różnorodnych kontraktów krótko lub długoterminowych.
Jak rozumiemy rolę kruszcu w dzisiejszym handlu?
Chociaż systemy płatnicze oparte na standardzie bimetalicznym zniknął z większości globu, nadal bardzo często uznajemy złoto za dobry środek płatności. Jego największą zaletą jest to, że niemal każdy za pośrednictwem złoto zabezpiecza swój portfel. Dzięki temu, że złoto zawsze znajduje użytek w branżach technologicznych lub estetycznych, jest odporne na inflację. Godne uwagi jest również to, że ponad 20% całego światowego wydobycia złota należy do banków centralnych. Utrzymują je oni w specjalnych masowych magazynach, gdzie dostarczają złoto w postaci sztabek. Wykorzystują je przede wszystkim do stymulowania gospodarki. Oprócz tego banki centralne za pośrednictwem złota oferują pożyczki państwom w potrzebie. W ten sposób zarabiają na zmagazynowanej wartości.