Samochód firmowy – wynajem, leasing czy kupno?

0
585

Prowadzisz bądź zakładasz firmę, w której potrzebne będą samochody? Klienci biznesowi mogą obecnie liczyć na naprawdę wiele opcji, co pozwala na maksymalne dopasowanie do własnych preferencji, potrzeb czy też budżetu. Najczęściej przedsiębiorstwa decydują się na wynajem, leasing i kupno pojazdów. Sprawdź, która oferta sprawdzi się najlepiej w przypadku twojego biznesu.

Wynajem aut dla biznesu

Ta opcja kojarzy się przede wszystkim z klientami indywidualnymi korzystającymi z usług branży turystycznej. Warto jednak rozważyć ją także w przypadku prowadzenia firmy. Może to być naprawdę ciekawa alternatywa dla popularnego leasingu. Można zdecydować się na wynajem długoterminowy, ale wiele przedsiębiorstw ma również oferty średnio- i krótkoterminowe. W ten sposób każdy właściciel firmy znajdzie propozycję spełniającą jego oczekiwania.

Sporą zaletą wynajmu samochodów firmowych jest to, że comiesięczną ratę można wliczyć w koszt prowadzenia działalności. To z kolei może sprawić, że zmniejszy się wysokość podatku do zapłacenia. Ponadto taka opcja nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Nie trzeba też przejmować się kwestiami związanymi m.in. z serwisem i naprawami. Wynajem może też być dobrą opcją dla mniejszych firm, których nie stać na zakup dobrej jakości samochodów.

Samochód firmowy w leasingu

Popularność leasingu wśród właścicieli firm zdecydowanie nie jest przypadkowa. Takie rozwiązanie ma szereg korzyści. Przede wszystkim firma biorąca samochody w leasing ma dostęp do pojazdów, na których zakup niekoniecznie byłoby ją stać. Po zakończeniu okresu umowy często można wykupić auto w atrakcyjnej cenie bądź zdecydować się na dzierżawę innego pojazdu z firmy oferującej leasing.

Wykupienie samochodu od firmy leasingowej to świetna opcja zwłaszcza dla przedsiębiorstw, które mogłyby mieć problem z uzyskaniem kredytu na taką inwestycję. Leasing to także minimum formalności. Ponadto niekiedy w ramach umowy klient biznesowy nie musi przejmować się kwestiami związanymi z ubezpieczeniem i serwisem floty. W przypadku Volkswagen Financial Services Polska można liczyć nawet na dostęp do Autoryzowanej Stacji Obsługi.

Zakup pojazdów na firmę

Niektóre firmy decydują się na zakup samochodów, z których będą korzystać pracownicy. W zależności od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz wybranej klasy pojazdu można sfinansować flotę za gotówkę bądź w ramach kredytu. W obu przypadkach w koszty prowadzenia działalności można wliczyć nie tylko zakup auta, ale także m.in. opłaty eksploatacyjne, zużyte paliwo, ubezpieczenia czy też naprawy.

Ponadto za zaletę można uznać również prawo własności do posiadanej floty. Choć zakup aut za gotówkę bądź na kredyt jest sporym obciążeniem dla budżetu, to jednocześnie w przypadku problemów finansowych można szybko pozbyć się samochodów. W przypadku leasingu bądź wynajmu przedwczesne zerwanie umowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Na dodatek np. oklejanie firmowego auta reklamami nie wymaga niczyjej zgody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here