Nie bez powodu równoważny czas pracy w wielu przedsiębiorstwach cieszy się coraz większym zainteresowaniem pracodawców. Okazuje się szczególnie ceniony w branżach związanych z organizacją różnego rodzaju wydarzeń lub obsługujących gości. Wynika to z faktu, że równoważny czas pracy pozwala na łatwe przystosowanie długości zmian i liczby pracowników do bardziej intensywnych lub spokojniejszych okresów. W praktyce oznacza to, że za sprawą tego systemu możemy wydłużyć zmiany pracownikom podczas trwania ważnych eventów, jednocześnie skracając je w przypadku spokojniejszych dni. Dzięki temu pracodawca może uniknąć nadgodzin, które często są dodatkowo płatne i tym samym nadwyrężają budżet firmy.

Na czym polega równoważny czas pracy?

Jak już wspomnieliśmy, równoważny czas pracy w dużym uproszczeniu polega na wydłużaniu lub skracaniu zmian zatrudnionych osób w zależności od okoliczności. Dlatego też na przykład podczas organizacji wesel lub targów pracodawca może w niektórych przypadkach zaproponować pracownikom zmianę trwającą nawet 12 godzin, rekompensując ją innym dniem, w którego trakcie dana osoba będzie pracowała krócej. W efekcie czas pracy się równoważy, a pracodawca nie musi obawiać się nieplanowanych wydatków związanych z nadgodzinami lub karami finansowymi na nieprzestrzeganie przepisów obowiązującego Kodeksu pracy. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że stworzenie grafiku uwzględniającego równoważny czas pracy nie należy do najłatwiejszych zadań.

Planując wprowadzenie równoważnego czasu pracy w firmie, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, których zignorowanie może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami. Niezwykle istotne okazuje się między innymi pamiętanie o tym, że zmian nie można wydłużać kobietom, które są w ciąży, lub rodzicom opiekującym się dzieckiem do 4. roku życia. Ponadto pracodawca musi pamiętać o przestrzeganiu przepisów Kodeksu pracy, które poruszają między innymi takie kwestie jak doba pracownica, odpoczynek dobowy, odpoczynek tygodniowy czy prawidłowy wymiar pracy w danym okresie rozliczeniowym. Dlatego też równoważny czas pracy dla wielu przedsiębiorców okazuje się dużym wyzwaniem, które mimo wymiernych korzyści wymaga poświęcenia dodatkowego czasu.

Równoważny czas pracy — czy da się go sprawnie wprowadzić zgodnie z przepisami?

Na czym polega równoważny czas pracy

Jako że równoważny czas pracy wymaga od przedsiębiorcy bardzo dobrej organizacji i znajomości przepisów Kodeksu pracy, niektórzy pracodawcy coraz chętniej korzystają z pomocy specjalnych programów analizujących poszczególne grafiki. Godnym uwagi rozwiązaniem okazuje się między innymi Grafik Optymalny, który pozwala na łatwe sprawdzenie, czy wszystkie zmiany są zgodne z przepisami i czy nie pojawiają się wśród nich dodatkowo płatne nadgodziny.

Ponadto Grafik Optymalny uwzględnia przesłane przez pracowników prośby dotyczące urlopów. Dzięki temu, że za sprawą wspomnianego programu można łatwo zaznaczyć je w tworzącym się grafiku, pracownicy są bardziej zadowoleni z trybu swojej pracy i zyskują więcej motywacji do sprawnego realizowania powierzonych im obowiązków. Z tego też powodu program do układania grafików bardzo często staje się inwestycją w szybkie zmniejszenie wydatków przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here