Własny magazyn jest wymagany nie tylko w przypadku prowadzenia działalności e-commerce. Każda firma zajmująca się produkcją lub też handlem musi mieć zapewnione powierzchnie magazynowe. Nic więc dziwnego, że wielkość powierzchni magazynowych w Polsce ustawicznie się rozwija. Dobra organizacja procesu magazynowania i wysyłki przekłada się na zwiększoną satysfakcję klienta. Warto więc zainwestować w odpowiednie powierzchnie magazynowe. Jakie możliwości ma każda firma? O tym w poniższym tekście.
Pierwszą możliwością jest budowa własnego magazynu od podstaw. Rozwiązanie ma swoje wady. Podstawową z nich jest ogromna czasochłonność przeprowadzania takiego projektu. Inwestor musi odpowiednio zorganizować cały proces od pierwszej do ostatniej fazy. Zakup działki, zdobycie odpowiednich pozwoleń, zaprojektowanie powierzchni magazynowych. To tylko część obowiązków, jakie będą spoczywać na barkach inwestora. Budowa własnego magazynu ma też inne wady. Zazwyczaj pochłania ona wysokie koszty. Istnieje też ryzyko zmiany sytuacji na rynku, na którym działa firma. Mniejszy popyt na produkowane czy sprzedawane towary może sprawić, że duża część powierzchni magazynowych może nie być dostatecznie dobrze wykorzystana. Jednak istnieje alternatywa.
Wynajem magazynu
Alternatywą dla budowy własnych powierzchni magazynowych jest wynajem magazynu. W tym przypadku można wymienić znacznie więcej zalet. Podstawową z nich jest większa elastyczność. Magazyny dostępne na wynajem znajdziemy w bardzo różnych wielkościach. Wielkość wynajmowanego magazynu może być dowolnie modyfikowana przez firmę w zależności od aktualnych potrzeb. Lokalizacja takiego magazynu również może być bardziej dogodna. Magazyny na wynajem łatwo znajdziemy w centralnych punktach wielu aglomeracji. Płatność za usługę wynajmu może być uiszczana z góry za założony okres. W takim przypadku zazwyczaj wynajmujący może liczyć na zniżkę. Inną opcją jest opłacanie wynajmu na bieżąco.
Która opcja jest lepsza?
Obie z wymienionych powyżej opcji mają swoje plusy i minusy. Ostateczna decyzja powinna być podjęta wewnątrz firmy. Przy podejmowaniu decyzji należy kierować się wieloma czynnikami, które mają wpływ na strategię firmy. Mała i początkująca firma, którą interesuje własny magazyn wynajem może ocenić jako lepszą opcję. Jednak decyzja może nie być oczywista. Podjęcie decyzji o budowie własnego magazynu wymaga wykonania dokładnej analizy rynku a także oceny perspektyw dla biznesu na tym rynku. Własny centrum logistyczne wiąże się z większymi kosztami i wymaganiami organizacyjnymi. Jego posiadanie zapewnia jednak większą stabilność każdej firmy. W przypadku analizowania koncepcji magazynu na wynajem należy również przeprowadzić dokładną analizę rynku takiego wynajmu. Jest coraz więcej podmiotów, które oferują wynajęcie magazynu. Podmioty te prezentują zróżnicowaną ofertę pod względem dostępnej infrastruktury magazynowej i polityki cenowej.
Ile kosztuje wynajęcie magazynu?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Całkowity koszt wynajmu magazynu zależny jest od wielu czynników. Przy ustalaniu ostatecznego kosztu istotna jest wielkość wynajmowanego magazynu, jego lokalizacja, czy też dostępna infrastruktura. Jednak to nie wszystko. Na ostateczny koszt wynajmu wpływ może mieć też na przykład okres współpracy, na który chcemy się zdecydować i forma płatności. Na rynku wynajmu powierzchni magazynowych istnieją dokładnie takie same schematy jak w każdym innym segmencie usług. Długoterminowa i zaangażowana współpraca procentuje niższymi opłatami i większymi bonusami. Szukanie kontrahentów możemy rozpocząć od internetowego przeglądu lokalnego rynku powierzchni magazynowych. Można też zwrócić się o pośrednictwo w wynajmie powierzchni biurowych do wybranego zaufanego biura nieruchomości.
Podsumowując, biznesy prowadzące działalność handlową lub produkcyjną nie potrzebują zazwyczaj w początkowym okresie dużych powierzchni magazynowych. Wraz z rozwojem działalności gospodarczej zwiększa się zapotrzebowanie na taką powierzchnie. Na szczęście każda firma ma tutaj wiele dostępnych opcji. Pozostaje tylko wybór najlepszej i najbardziej dogodnej.