Żywienie i jakość zdrowotna żywności, zwłaszcza jej wartość odżywcza ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój człowieka, jego sprawność fizyczną i umysłową, a także ogólny stan zdrowia. Ilość i rodzaj spożywanych produktów należą do najważniejszych czynników środowiskowych decydujących o zdrowiu człowieka. Oznacza to, że zbilansowana, racjonalna dieta jest niezbędna – nie powinniśmy się „przejadać”, ani doprowadzać do częstego odczuwania głodu, a także dbać o racjonalne dostarczanie wszelkich składników odżywczych.

Wpływ niedożywienia oraz nadmiaru składników odżywczych na organizm

Niedożywienie – w przypadku dzieci powoduje opóźnienie rozwoju fizycznego, motorycznego i psychicznego. Problemy, mogące pojawić się w związku z niedożywieniem to: ograniczenie zasobów podskórnej tkanki tłuszczowej i mięśniowej, niższy wzrost w porównaniu z rówieśnikami, opóźnione dojrzewanie kośćca, opóźnione dojrzewane płciowe, nieodwracalne wady układu nerwowego, znaczne pogorszenie funkcjonowania układu nerwowego, apatyczność, niedokrwistość, szybka męczliwość psychiczna i fizyczna, niezdolność do koncentrowania uwagi, słabsze postępy w nauce w porównaniu do rówieśników, niedobory witamin.

Niedożywienie u dorosłych powoduje: upośledzenie wydolności psychicznej i fizycznej, osłabienie funkcji systemu immunologicznego, spadek poziomu hormonów płciowych, bezpłodność, niedokrwistość, wole endemiczne, przyspieszone starzenie się organizmu, osteoporozę, niedobory witamin, zbyt niską masę ciała, zmęczenie. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://summiter.pl/

Nadmiar składników odżywczych (przejadanie się) także przynosi szkody dla organizmu. Są to m.in.: nadmierna masa ciała, zwiększona umieralność spowodowana otyłością, cukrzyca typu II,  wysoka zawartość cholesterolu, miażdżyca, a na jej podłożu choroba niedokrwienna serca, zawał serca, nadciśnienie, udar; próchnica, nowotwory, zmęczenie, choroby pęcherzyka żółciowego,  zwyrodnienia stawów, zaburzenia rozrodcze.

Jak powinna wyglądać racjonalna dieta?

Aby nie dopuścić do niedożywienia bądź nadmiaru składników odżywczych ważne jest racjonalne odżywianie. Posiłki powinny być zbilansowane oraz odpowiednio rozłożone w ciągu dnia. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym powinny spożywać 5 posiłków w ciągu dnia, nie rzadziej niż co 4 godziny.

Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują:

– obniżenie zdolności do koncentracji uwagi

– ograniczenie aktywności psychofizycznej

– pogorszenie nastroju i samopoczucia

– obniżenie efektywności procesu uczenia się

– zwiększenie drażliwości i poziomu zdenerwowania

– osłabienie

– bóle głowy

– obniżenie sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej.

Jak widzisz, racjonalna dieta jest ważna na każdym etapie życia. Nigdy nie jest za późno na zmiany – przeanalizuj własny jadłospis i sprawdź, czy odżywiasz się prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here