Jeszcze przed pierwszym znanym nam aktem monetarnym, który miał miejsce w Stanach Zjednoczonych, obywatele wymieniali między sobą dobra systemem barterowym. W tym czasie obywatele nie mieli dostępu do żadnego systemu monetarnego, tym bardziej nie korzystali też ze znanej papierowej gotówki. Zaufanie zyskiwały jednak w tamtych czasach niektóre monety zagraniczne. W ówczesnej Ameryce Północnej mieliśmy do czynienia ze sprzedawaniem dolarów hiszpańskich w celu wymiany gotówki na towary. Wraz z oznaczeniem konstytucji i powstawaniem nowego kraju kongres powoli przymierzał się do bicia własnych pieniędzy. Pierwszy ze znanych nam aktów monetarnych amerykanie uchwalili pod władzą Waszyngtona. W artykule obejmiemy odcinek krótkiej historii, który prezentuje istotne wydarzenia związane z tym przedsięwzięciem. Powiemy nieco o ustawie monetarnej z 1792 roku. Pierwsze produkcji monet dotyczył wybijania srebra, złota i miedzi. Mimo wszystko za pośrednictwem ustawy o złocie z 1834 roku, zwiększyli stosunek srebra do złota do 16:1. W ten sposób zdemonetyzowano srebra. Skutecznie spadły ceny.

Początki pierwszych monet amerykańskich

Pierwszy akt monetarny ujrzał światło dzienne 2 kwietnia 1792 roku. Za jego rozpoczęcie odpowiada mennica skarbowa Stanów Zjednoczonych. Mennica ta odpowiada nie tylko za akcje powiązane z wprowadzeniem waluty. Zarządzała także wszystkimi organami finansowymi oraz podmiotami, które pracowały w ich imieniu. Wszyscy pracownicy zgodnie z tamtejszym prawem wnosili wówczas obligacje w wysokości około 10000 dolarów amerykańskich. Tylko dzięki wniesionej kwocie brano pod uwagę proponowane stanowiska finansowe. Pierwsze z monet bito za pośrednictwem trzech metali. Wykonywali je ze srebra, złota i miedzi. Na samych monetach dodatkowo umieszczali różnorodne grawery, ozdoby i napisy, które nawoływały do wolności narodowej. Jedne z pierwszych monet ważyły mniej więcej 17 gramów i reprezentowały symbole wolnościowe. Do najpopularniejszych z tych dawnych symboli należy między innymi orzeł na złotej monecie. Niektórzy uważali, że mierze stosunku uncji srebra do złota było niepotrzebną praktyką. Mimo wszystko traderzy, którzy spoglądają na rynek pragmatycznym okiem, wiedzą, że stosunek ten określa strategie zysków.

Fot.Pixabay

Monetyzacja na początku XIX wieku

Dolary wybijaliśmy zgodnie z tradycją hiszpańskich reali. Dzięki temu Anglicy określali za dawnych lat hiszpańskie 8 reali jako jednego dolara. Takie przeliczenie ułatwiło rozporządzanie międzynarodowymi towarami oraz pomagało handlarzom w trakcie wymiany. Dzięki zaawansowanemu mechanizmowi frezowania, który wykorzystywano podczas tworzenia hiszpańskiej gotówki, była trudna do podrobienia. Za sprawą tego ludzie używali hiszpańskich pieniędzy w różnych stronach świata z uwagi na ich powszechną walidację. Zgodnie z ustawą o monetach z 1834 roku używanie hiszpańskiej monety było wówczas dozwolone dosłownie na całym świecie. Tymczasem ceny złota podawane przez rząd Ameryki utrzymywał stałe ceny. Za uncję trojańską należało wówczas zapłacić 19,75 dolara. Dopiero w roku 1934 cenę podniesiono do 35 dolarów amerykańskich za taką samą ilość złota. Cena z czasem postępowała coraz bardziej, w 1972 roku uncja ta była warta 38 dolarów, po czym 42 rok później. W trakcie sprawowania władzy przez Andrew Jacksona rządy pogodziły nowe ceny złota z obecną walutą.

Co wiemy na temat ustawy o monetach z 1873

Ustawa o monetach z roku 1873 została również nazwaną zbrodnią roku 1873. Wszystko z uwagi na podejście zachodnich górników srebra do obecnej sytuacji finansowej na rynku. Odpowiednie akty kasty rządzących denominowały srebro. W ten sposób skutecznie zakończyli oni popyt na ten metal. Początkowo duży boom na rynek srebra wzbogacił kilka zachodnich państw, jednak sytuacja wygasła. Srebro bardzo prędko zostało w tamtym roku wycofywane z uwagi na wprowadzony przez rząd standard złota. Kiedy wszyscy płacili podobnymi monetami, okazało się, że nikt nie potrzebuje zalegającego srebra. Straciło ono wówczas cały popyt. Po wielu latach rozszerzono jednak pod naporem protestujących system monetarny. Dzięki temu ludzie płacili nie tylko złote, ale także i srebrem. Wymieszano wówczas standard złota ze standardem srebra.

Fot.Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here