Rozliczenie podatku z Holandii to nie tylko prawo, ale i obowiązek – w przypadku gdy pracownik otrzymał list z urzędu skarbowego Belastingdienst. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli tak się nie stało, każdy, kto pracował w tym kraju, ma prawo do zwrotu nadpłaconego podatku. Według specjalistów z www.euro-punkt.pl, taki zwrot to przeciętnie 2610 złotych. Warto o niego zabiegać – są to pieniądze, które po pewnym czasie po prostu przepadną.

Co warto wiedzieć?

Jeśli ktoś chce rozliczyć podatek z Holandii za ubiegły rok, może to zrobić najwcześniej w marcu, zaraz po otrzymaniu wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących poprzedniego roku. Najpóźniej można tego dokonać do 1 maja. W tym kraju można jednak rozliczyć się nawet do pięciu lat wstecz. Po upływie tego czasu nie ma już możliwości ubiegania się o pieniądze.

Aby odzyskać zwrot, trzeba mieć status legalnego pracownika na terenie Holandii. Przysługuje on osobom, których pracodawca opłacał zaliczki na podatek dochodowy i okazały się one zbyt wysokie. Nawet w przypadku, gdy czas pracy był krótki, warto postarać się o rozliczenie podatku z Holandii (https://www.euro-punkt.pl/rozliczenie-podatku-z-holandii,2,2,3664), ponieważ często okazuje się, że można uzyskać zwrot. Dobrą informacją jest również możliwość wnioskowania o dodatek za ubezpieczenie zdrowotne Zorgtoeslag. W tej sytuacji potrzebna jest kopia polisy za ostatni rok.

Dlaczego warto zlecić rozliczenie podatku z Holandii profesjonalistom?

Kompletowanie i wypełnianie dokumentacji to czynność, której nie lubi większość osób. Aby proces przebiegał prawidłowo i szybko, można wspomóc się doświadczeniem biura rachunkowego. Specjaliści, którzy zajmują się tym na co dzień, prężnie załatwią sprawę i pomogą uniknąć pomyłek. Wszystkie dokumenty zostaną przeanalizowane pod kątem poprawności oraz kosztów, które są możliwe do zadeklarowania. Mogą to być m.in. koszty kursów, szkoleń, transportu i leczenia (nieuwzględnionego w ubezpieczeniu). Biuro oszacuje wysokość zwrotu oraz poinformuje, czy istnieje obowiązek rozliczenia.

Aby rozliczyć podatek z Holandii, niezbędne są specjalne kody dostępu do systemu rozliczeniowego, których pozyskaniem również zajmie się biuro. Do holenderskiego urzędu zgłosi ono numer konta pracownika (klienta) oraz adres korespondencyjny. Zrealizuje pismo podatkowe i będzie odpowiadać na wszelkie pisma z urzędu. Podjętą przez urząd decyzję również rzetelnie sprawdzi i – jeżeli będzie ona niezgodna ze stanem faktycznym – zastosuje odpowiednie odwołanie. Jedną z firm, którym można zlecić aktywne czuwanie nad całą procedurą, jest Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here