Przedstawiciel handlowy to osoba zatrudniona przez dane przedsiębiorstwo, której praca polega na pozyskiwaniu nowych klientów oraz ich obsługę. Jak wygląda praca przedstawiciela handlowego? Taka osoba ma wyznaczone miesięczne poziomy sprzedaży, które musi osiągnąć. Jego obowiązki to między innymi budowa dystrybucji, osiągnięcie założonego przychodu, obsługa klientów, monitorowanie konkurencji czy merchandising.

Do pracy na stanowisko przedstawiciela handlowego nie każdy się nadaje. Trzeba mieć do tego odpowiednie predyspozycje, których nie jesteś w stanie się wyuczyć. Trzeba „mieć gadane”, aby rozmowa z potencjalnym klientem szła po naszej myśli i żeby przekonać go, że wybór właśnie Twojego przedsiębiorstwa będzie najlepszy. Trzeba mieć odpowiedzi na zawołanie. Musisz być osobą, która lubi ludzi. Jeśli nie należysz do takich, Twój klient w rozmowie zaraz to wyczuje. Praca przedstawiciela nie polega na klepaniu wyuczonego na pamięć tekstu. Trzeba po prostu dużo mówić i wiedzieć co się mówi. Przedstawiciel handlowy często jest w rozjazdach, to też trzeba lubić. To nie praca, do której idziesz na 8h przy biurku. Przedstawiciel handlowy to żywy marketing dla firmy. Taka osoba musi znać wszystkie jej produkty i wszystko o nich wiedzieć. Najważniejsze to przekonać do siebie i przedsiębiorstwa, w którym się jest zatrudnionym nowych klientów. Oprócz tego trzeba też mieć wiedzę na temat sprzedaży, tej jesteś w stanie się nauczyć.

Jakie są zarobki przedstawiciela handlowego?

Ciężko tutaj odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ przedstawiciel handlowy ma określoną podstawę oraz prowizję zależną od osiągniętych wyników. Im lepsze wyniki, tym większa prowizja, czyli lepsza wypłata. Bardzo dobrzy przedstawiciele mogą zarabiać nawet po 10 000 zł miesięcznie. Wszystko zależy od tego, jaki obrót wygenerujesz dla firmy, która Cię zatrudnia. Oczywiście należy tutaj podkreślić, że wysokość wynagrodzenia zależy również od wielkości firmy, w jakiej jesteś zatrudniony/zatrudniona od jej branży, jak również regionu, w jakim pracujesz. Dla przykładu: oczywistym jest fakt, że przedstawiciel handlowy zatrudniony dla dużego przedsiębiorstwa w Warszawie, czy też na jej obrzeżach zarobi więcej, niż przedstawiciel, który pracuje dla małej firmy, która swoją siedzibę ma w małym miasteczku i otoczona jest samymi wioskami. Decydując się więc na ten zawód najlepiej szukać w dużych miastach. Czasami wiąże się to z przeprowadzką, ale jeśli naprawdę nie chcesz robić w życiu nic innego, to warto to przeanalizować.

Jakie są oferty pracy dla przedstawicieli handlowych?

Przeglądając strony internetowe z ogłoszeniami o pracę (sprawdź: przedstawiciel handlowy Gowork.pl), dużo ofert na tym stanowisku można znaleźć w województwie śląskim, małopolskim, pomorskim oraz mazowieckim. Większość przedsiębiorstw oferuje swoim przedstawicielom pełny sprzęt do wykonywania pracy. Niezbędny dla takiego pracownika jest samochód, laptop oraz telefon. Jak już wcześniej było wspomniane przedstawiciel nie ma swojego jednego miejsca pracy. Potrzebuje więc samochód do przemieszczania się, to on musi być mobilny, a nie jego klient. Laptop oraz telefon to również rzeczy niezbędne, bez tego nie skontaktujesz się ze swoim klientem oraz nie przekażesz mu najważniejszych informacji.

Pamiętajmy, że wiedza pokazana, a nie usłyszana jest lepiej przyjmowana. Pracownik może między innymi przedstawić swoje produkty, pokazać ich wygląd, a nie nosi na sucho wciskać czegoś komuś, kto nie ma o tym zielonego pojęcia. Przedstawiciel handlowy nie działa jedynie między firmami, pozyskuje on również klientów z tak zwanej ulicy. Ty również możesz być klientem takiego przedstawiciela. Często słyszy się o prezentacjach organizowanych przez nich w celu pokazania jak największej ilości osób co się ma do zaoferowania. Takie prezentacje często skutkują sukcesem. Oczywiście nie każdy od razu zdecyduje się na dany produkt bądź usługę, ale nowi klienci na pewno się znajdą. Zdarzają się firmy, które wymagają od Ciebie własnego sprzętu, ale na szczęście taka sytuacja występuje coraz rzadziej. Przecież nie kupisz specjalnie samochodu, żeby zostać przedstawicielem handlowym. Zatrudniasz się w danej firmie po to, żeby zarobić, a nie wydawać.

Praca przedstawiciela ma swoje plusy. Taki pracownik ma nienormowany czas pracy, czyli pracuje o różnych godzinach i w różne dni tygodnia. Dla jednych będzie to duży plus, dla drugich ogromny minus. Ze swoim potencjalnym klientem możesz umówić się w restauracji lub też u niego w domu.

Jak widzisz praca ta ma dużo plusów i minusów. To, co Ty będziesz odbierał jako plusy, dla innych może być wielkim minusem. Nie każdy to lubi i nie każdy się do tego nadaje. Jeśli sam nie jesteś przekonany do danego towaru bądź usługi, którą oferujesz, nie uda Ci się do tego przekonać innych, a tym bardziej pozyskać nowych klientów. Musisz wierzyć w to co robisz i lubić to. Musisz znać wszystko co masz do zaoferowania i musisz być sam/sama do tego przekonany. Inaczej nie osiągniesz sukcesu w tym zawodzie. Zawód ten nie należy do najprostszych, ale jeśli jesteś w tym dobry, możesz zarobić naprawdę sporo pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here