Przewodnik po usuwaniu pamięci USB chronionej przed zapisem

0
990

Niektóre karty SD i napędy pamięci USB są wyposażone w przełączniki ochrony przed zapisem. Gdy są one włączone, pliki już zapisane na urządzeniu nie mogą być usunięte, a nowe pliki nie mogą być zapisywane na urządzeniu. Głównym celem jest powstrzymanie użytkownika przed przypadkowym sformatowaniem karty SD lub napędu pamięci USB. Od czasu do czasu, można odkryć, że karta SD lub napęd pamięci USB po prostu odmówi formatowania. Windows powie Ci wtedy, że odpowiednie urządzenie jest chronione przed zapisem. Może się to zdarzyć, nawet jeśli nie ma przełącznika, lub nawet jeśli przełącznik jest ustawiony prawidłowo i pozwala na zapis na urządzeniu.

Zazwyczaj można czytać pliki, które są już przechowywane na urządzeniu, ale bez możliwości ich usunięcia. Czasami, te pliki wydają się usunąć tylko dobrze. Jednak następnym razem, gdy sprawdzisz, pliki są nadal tam.

Pamięć USB chroniona zapisem

Poniżej można znaleźć kilka metod, które można wykorzystać w celu sformatowania dysków i skutecznie usunąć ochronę zapisu. Należy jednak pamiętać, że nie ma gwarancji, że będą one działać. Czasami dyski pamięci USB i karty SD mogą być uszkodzone lub nawet fizycznie złamane. W takich przypadkach, żadne narzędzie do formatowania niskiego poziomu lub narzędzie będzie w stanie uczynić go pracować ponownie. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, jedynym dostępnym rozwiązaniem jest zakup nowej karty SD lub pamięci USB.

We wszystkich wersjach systemu Windows (od XP), wszystko co musisz zrobić, to uruchomić Regedit.exe (kiedy wyszukujesz ‘regedit’, program ten najprawdopodobniej pojawi się na górze listy).

Następnie należy przejść do tego klucza: Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM i znaleźć CurrentControlSet\StorageDevicePolicies.

Gdy już tam będziesz, kliknij dwukrotnie na WriteProtect (znajdziesz go w prawym okienku Regedit.exe). Następnie zmodyfikuj dane Value (zmień je z 1 na 0) i zapisz zmianę, klikając OK. Teraz jest już prawie po wszystkim. Zamknij program Regedit i uruchom ponownie komputer. Gdy to zrobisz, podłącz ponownie napęd pamięci USB. Teraz nie powinien już być chroniony przed zapisem i powinieneś być w stanie sformatować dysk, po prostu klikając prawym przyciskiem myszy na nim i wybierając Formatuj.

Jeśli jednak nie jesteś w stanie znaleźć StorageDevicePolicies, zawsze możesz spróbować utworzyć klucz, po prostu klikając prawym przyciskiem myszy w białym polu znajdującym się w folderze Control. Należy wybrać Nowy -> Klucz, a następnie wpisać nazwę.

Gdy to zrobisz, kliknij dwukrotnie na nowy klucz (folder), a następnie kliknij ponownie prawym przyciskiem myszy Upewnij się, że wybrałeś Nowy -> DWORD. Można go nazwać WriteProtect i ustawić jego wartość na 0. Następnie kliknąć OK, zamknąć Regedit i ponownie uruchomić komputer.

Usuń ochronę przed zapisem za pomocą Diskpart

Upewnij się, że podłączyłeś napęd pamięci USB i uruchomiłeś wiersz poleceń. Można to zrobić, wyszukując cmd.exe w menu Start (lub, w przypadku Windows 8, na ekranie Start). Jeśli korzystasz z systemu Windows XP, musisz kliknąć przycisk Start, a następnie Uruchom i wpisać w okienku polecenie cmd.exe.

Uwaga: być może będziesz musiał uruchomić Cmd.exe z uprawnieniami administratora. W takim przypadku powinien wyskoczyć komunikat „odmowa dostępu”.

Aby to osiągnąć, musisz kliknąć prawym przyciskiem myszy na skrót, a następnie wybrać opcję Uruchom jako administrator. W przypadku systemu Windows 8 wystarczy wybrać Wiersz poleceń (admin).

Dowiedz się również jak wyczyścić dysk twardy chroniony przed zapisem https://techpolska.pl/dysk-jest-zabezpieczony-przed-zapisem-co-robic/

Gdy już tam będziesz, musisz wpisać następujące dane:

diskpart (następnie naciśnij Enter)
lista dysków (następnie naciśnij Enter)
wybierz dysk x (x to numer Twojego dysku USB). Możesz użyć pojemności, aby dowiedzieć się, który to jest. (następnie naciśnij Enter)
attributes disk clear read-only (następnie naciśnij Enter)
clean (następnie naciśnij Enter)
create partition primary (naciśnij Enter)
format fs=fat32 (naciśnij Enter)
exit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here